URL مخفف چیست و اجزای آن کدام اند؟ بررسی ارتباط URL و سئوی سایت

 URLمخفف چیست و اجزای آن کدام اند؟ بررسی ارتباط URL و سئوی سایت

این مقاله به معرفی مفهوم نشانی وب یا همان URL، بررسی اجزای آن، ارتباط URLبا سئوی سایت پرداخته است.

هم چنین در انتهای مقاله چهارنکته برای نوشتن یک url  مناسب بیان شده است.

URLیک سایت، یک متن حاوی آدرس سایت است. url طراحی شده تا جایگزین اعدادی (آدرس IP) شود که کامپیوترها از آن ها برای ارتباط با سرورها استفاده می کنند. به عبارت دیگر URL فرم نوشتاری همان آدرسِ IP است. urlها همچنین ساختار فایل هر وبسایت را معرفی می کنند.

یک URL شامل پروتکل(http/https) ، اسم دامنه  (Domian name) و مسیر (مشخص کننده زیر شاخه ای که صفحه در آن قرار دارد) میباشد و دارای فرمتی به شکل زیر است:

protocol://domain-name.top-level-domain/path

components of url معرفی اجزای URL:

پروتکل:

پروتکل مشخص می کند که مرور گر چگونه باید اطلاعات را از منبع بازیابی کند. پروتکل های استاندارد وب http و https (s مخفف secure) می باشند. علاوه بر این دو پروتکل، پروتکل های دیگری نیز مانند mailto (برای ایمیل) و ftp برای انتقال فایل نیز استفاده می شوند.

اسم دامنه:

اسم دامنه (Domain name)  یا اسم میزبان  (hostname) آدرس مکانی است که سورس کد (در بیشتر اوقات وبسایت) در آن قرار گرفته است. توصیه می شود نام دامنه به گونه ای انتخاب شود که اطلاعات شفافی در مورد عملکرد سایت به کاربر انتقال دهد.

(TLD (Top-level domain:

با استفاده از دامنه سطح بالا top-level domain) TLD) می توان سایت ها را دسته بندی موضوعی کرد. در ادامه چند TLD پرکاربرد معرفی شده اند:

edu. برای سایت های آموزشی

gov. برای سایت های وابسته به دولت

org. برای سازمان ها

مسیر:

آخرین قسمت URL مسیر است. مسیر مشخص کننده زیر شاخه ای که صفحه در آن قرار دارد.

URL Summery

انتخاب URL چه ارتباطی با بهینه سازی سایت دارد؟

 تجربه ی بهتر برای کاربر:

یک URL  خوب به کاربران و موتورهای جست و جو به طور شفاف اعلام می کند که صفحه ی مقصد شامل چه محتوایی است. به عنوان مثال لینک url  زیر به خوبی مشخص میکند که این لینک مربوط به صفحه ی کتاب و مجلات در سایت دیجی کالا است.  در این جا اگر عنوان صفحه به هر دلیلی نمایش داده نشود، کاربر با خواندن url می تواند در مورد محتوای صفحه اطلاعات کسب کند و برای کلیک بر روی لینک تصمیم بگیرد.

example of a transparent url

رتبه ی سایت در صفحه ی نتایج موتورهای جست و جو:

URLها تاثیر قابل ملاحظه ای بر روی رتبه ی سایت ندارند. با این وجود توصیه می شود در صورت امکان از کلمات کلیدی در url استفاده کنید. این کار می تواند به بیشتر دیده شدن سایت شما کمک نماید.

لینک ها:

وقتی دیگران (دیگر سایت ها) میخواهند مخاطب را به بازدیدِ صفحه ای در سایت شما تشویق کنند، با استفاده از url به سایت شما لینک می دهند. همان طور که در بالا گفته شد، دقیق بودن آدرس url موجب می شود کاربر به خوبی از محتوای صفحه آگاه شود و برای کلیک بر روی لینک تصمیم بگیرد.

bestpractice نکاتی برای نوشتن URL مناسب:

انتخاب urlهای  تا حد امکان ساده، مرتبط، متقاعد کننده و دقیق موجب می شود هم کاربران و هم موتورهای جست و جو متوجه آنها بشوند.(یک پیشنیاز برای کسب رتبه ی بالا). اگرچه urlها می توانند شامل اعداد هم باشند، بهتر است فقط از کلمات در url استفاده نمایید تا کاربران تجربه ی بهتری داشته باشند.

برای جدا کردن کلمات در url از خط فاصله (hyphones) استفاده نمایید. url نباید شامل فاصله  (space) و یا هر کاراکتر دیگری باشد.

در url از حروف کوچک استفاده نمایید. به کار بردن حروف بزرگ می تواند منجر به بروز مشکلات مرتبط با محتوای تکراری (duplicated content) بگردد. اگر برای یک صفحه ی سایت دو url با آدرس های "papgroup.ir/ArticleGroup" و "papgroup.ir/articleGroup" تعریف کنید، امکان دارد از دید موتور جست و جو این دو url متفاوت تلقی شوند که کاربر را به محتوای یکسان هدایت می کنند(محتوای تکراری).

اندازه ی استاندارد برای طول urlها زیر 2048 کاراکتر است. در صورت طولانی تر شدن url ممکن است بعضی از موتورهای جست و جو(گوگل این محدودیت را ندارد) و مرورگرها در بارگذاری سایت مشکل داشته باشند.

برگردان توسط ن.ح

منبع: www.moz.com

تهیه شده در دپارتمان بهینه سازی پیام آوران پارسیان