گوگل دیسکاور (Google Discover) و اهمیت بهینه سازی آن

یکی از فضای بزرگ گوگل، Google Discover بوده که در سال 2019 گوگل ادعا کرده بود که بیش از 800 میلیون کاربر فعال ماهانه در Discover داشته که تقریبا به اندازه ایسنتاگرام بزرگ خواهد شد. وب سایت هایی که در Google Discover نمایش داده خواهد شد، بسیار خوش شانس خواهند بود. به دلیل اینکه این مکان در گوگل جایی برای بهتر دیده شدن و ماندن می باشد.

شاید یکی از معایب Google Discover این بوده که هیچ راه قابل اعتماد وجود ندارد تا بتوان در آن به نمایش در آمد. اما جای هیچ نگرانی نیست، زیرا گوگل چند نکته در خصوص چگونگی بهبود شانس ورود به Google Discover ارائه داده است که کارشناسان ما در پیام آوران پارسیان با ارائه این مقاله به معرفی نحوه بهینه سازی محتوا در Google Discover و همینطور معرفی هریک از این راه حل ها که توسط گوگل منتشر شده است، پرداخته است.

Google Discover چیست؟

قبل از اینکه به معرفی راهکارهای دیده شدن در Google Discover بپردازیم، ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که Google Discover چیست؟

ابتدا بهتر است تعریف تکامل نتایج جستجو را درک کنیم. در تمام این سالها همواره گوگل در پی این بوده تا راه کاربران را در جهت رسیدن به جستجوهای خود به حداقل برساند. زمان جستجو در موتور جستجوگر گوگل چیزی که دریافت میکنید ده وب سایت مختلف بود که برای رسیدن به سوالی که مد نظر داشتید مجبور بودید به یکی از وب سایت ها مراجعه کنید. در بیانی واضح تر باید بگوییم سفر جستجوی شما به این گونه بوده است:

Open Google -> enter query -> click search -> open website -> get information

اما گوگل همواره در حال پیشرفت و به روز رسانی می باشد، پس یکی از اقدامات خود در به روز رسانی که انجام داد، قرار دادن پانل های دانش (knowledge panels) و دیگر موارد پیشرفته در SERP را ارائه داد:

Google Discover چیستقرار دادن پانل های دانش (knowledge panels) و دیگر موارد پیشرفته در SERP

پس از این طریق متوجه می شویم که مرتبط ترین اطلاعات از وب سایت های مختلف توسط گوگل دریافت شده و درست در نتایج جستجو نمایش داده می شود و بسیاری از سفرهای جستجو مانند مسیر زیر شروع می شوند:

Open Google -> enter query -> click search -> get information

اما این مرحله باز هم از دید گوگل کامل نبود و تصمیم گرفت کاربران در حالیکه در حال تایپ کردن درخواست بودند، برخی از موارد توسط گوگل به کاربر پیشنهادات خود را ارائه می داد، همانند عکس زیر:

آشنایی با Google Discoverپیشنهادات گوگل (suggest) در حین جستجوی کاربران

بنابراین برای رسیدن به بسیاری از سوالات ساده دیگر نیازی به جستجوی واقعی نداشته باشیم و بسیاری از سفرهای ما به شکل زیر پیش خواهد رفت:

Open Google -> enter query -> get information

اما کمپانی گوگل برای دریافت بهتر اطلاعات بر اساس نیاز و علایق شما از ترفند نهایی خود یعنی Google Discover استفاده کرده است که آن را از طریق کروم (Chrome)  یا از طریق صفحه اصلی تلفن شما ارائه می دهد.

آخرین مطالب تکمیلی تیم پیام آوران پارسیان را در این بخش دنبال نمایید

تفاوت http و https چیست؟

برای سئو صفحه محصولات کدام بهتر است؟ محتوا یا بک لینک

مزایای Google Discover چیست؟

یکی از نکات جالب Google Discover که جزو مزایای آن محسوب می شود این است که از طریق آن می توانید پیشرفت های فعلی خود را با آن دنبال کنید. برای مثال اگر در حال یادگیری زبان هستید، گوگل این مهارت و جستجوی شما را می داند. در بیانی واضح تر بهتر است بگوییم گوگل همواره از سابقه جستجوی شما مطلع بوده و از ان بعنوان پیش بینی های بعدی استفاده خواهد کرد. اگر این فرآیند توسط گوگل موفقیت آمیز باشد، می تواند مسیر شما به این شکل باشد:

Open Google -> get information

چگونه می توان در Google Discover دیده شد؟

در ادامه به معرفی نکاتی که موجب میشود تا در Google Discover بهتر دیده شوید خواهیم پرداخت:

محتوای منحصر به فرد و به موقع تولید کنید

Google Discover تنها به صفحاتی که منحصر به فرد هستند و کاربران بیشتری را به خود جذب می کند، توجه دارد. پس همواره سعی کنید محتوایی ویژه و همینطور به موقع تهیه کنید. محتوای همیشه سبز می تواند مناسب برای هر گروه سنی باشد. اما این مطلب مهم است که باید همواره این محتواها به روز شوند و موضوع اصلی کاربران را پوشش دهد. این کار پایداری بیشتر صفحات را پوشش خواهد داد.

صفحات وب سایت خود را برای موبایل بهینه کنید

Google Discover در واقع یک سیستم عامل تلفن همراه است، پس حتما باید به این موضوع توجه داشته باشید که تمام صفحات وب سایت شما باید به درستی در نسخه موبایل بهینه شود. اگر وب سایت شما با استفاده از سستم عامل CMS ساخته شده است، تنها کاری که باید انجام دهید این است مناسب ترین روش را برای بهینه سازی وب سایت برای نسخه موبایل انجام دهید.

بهینه سازی صفحات سایت برای موبایلبهینه سازی صفحات سایت برای موبایل

تجربه کاربری خوبی ارائه دهید

یکی از الویت های اصلی Google ارائه اطلاعات در بهترین زمان ممکن می باشد. این به این معنی می باشد که صفحاتی که سرعت لود بهتر و سریعتری دارند در Google Discover بهتر نتیجه خواهند گرفت. برای اینکه به استانداردهای سرعت سایت در گوگل دست پیدا کنید، می توانید از دو روش زیر استفاده کنید:

  1. ایجاد صفحات با فناوری AMP: با استفاده از این فناوری محدودیت های مختلفی را در انواع کدها می توانید مشاهده کنید که سرعت صفحات را مانند رعد و برق خواهد کرد.
  2. محک زدن صفحات در برابر Core Web Vital: صفحاتی که در Core Web Vital عملکرد خوبی داشته باشند از مزایای AMP برخوردار بوده و می توانند به راحتی وارد Google Discover شوند.

از تصاویر با کیفیت و با وضوح بالا استفاده کنید

همانطور که می دانید در تمامی وب سایت ها از تصاویر کوچکی بعنوام تصویر شاخص به کار برده می شود که باید از وضوح و کیفیت بالایی برخوردار باشد. یکی از مواردی که کاربر را به سمت وب سایت خود می توانید جذب کنید، همین تصاویر هستند. یکی از منطق های گوگل در خصوص عکس وب سایت ها به شرح زیر است:

  • تصاویر جذاب و باکیفیت را در محتوای خود قرار دهید ، به ویژه تصاویر بزرگی که به احتمال زیاد بازدید از Discover را ایجاد می کنند.
  • تصاویر بزرگ باید حداقل 1200 پیکسل عرض داشته باشند و با حداکثر پیش نمایش تصویر: تنظیمات بزرگ یا با استفاده از AMP فعال شوند.
  • از استفاده از آرم سایت به عنوان تصویر خودداری کنید.

قوانین Google Discover همواره دنبال کرده و هر یک را رعایت کنید

برای قرارگیری در Google Discover قوانینی وجود دارد که با دنبال کردن و رعایت کردن هر یک می توانید در آن به خوبی دیده شوید. برخی از این قوانین شامل موارد زیر هستند:

واضح بودن محتوا

محتوایی که در وب سایت بارگذاری میکنید، باید تاریخ انتشار، اطلاعات نویسنده و شرکت و همینطور اطلاعات تماس کسب و کار مورد نظر در آن درج شود

بدون کلیک

نباید از محتواهای غیر رسمی و یا دروغین و گمراه کننده استفاده کنید

تبلیغات بیش از حد نداشته باشید

نباید تبلیغاتی بیش از کاری و محتوایی که در وب سایت خود دارید، انجام دهید.

اطلاعات غلط در اختیار کاربران قرار ندهید

محتوایی که برای وب سایت خود تولید می کنید نباید دروغین و با کسب و کار شما مغایرت داشته باشد. محتوا باید صحیح و متناسب با عرف باشد و از استفاده از زبان زشت و یا ناسزا در وب سایت ها درست نیست.

وب سایت خود را ایمن کنید

اگر کاربری وارد وب سایت شما شده و احساس ناامنی کند، به طور قطع ترافیک سایت خود را از دست خواهید داد. وب سایت شما باید دارای درگاه SSL بوده و حتما HTTPS باشد. اینکار موجب شده تا کاربران بهتر به وب سایت شما اعتماد کنند. رفع و بررسی این موضوع بسیار آسان است. تنها کافیست به Website Auditor سایت خود رفته و مراحل زیر را انجام دهید . مشکلات محتوای خود را بررسی کنید.:

Site Structure > Site Audit > Encoding and technical factors

در صورت یافتن هر یک از مشکلات ، این ابزار لیست کاملی از منابع بارگیری شده از طریق HTTP به جای HTTPS را در اختیار شما قرار می دهد.

ایمن سازی وب سایت یا httpsGoogle Discover در سرچ کنسول

سیگنال های EAT ایجاد کنید

گوگل می گوید که همان اصول EAT را برای هر دو محتوای جستجو و محتوای Discover اعمال می کند. این بدان معناست که Google تمایل دارد به آن وب سایت هایی که صفحات منفرد زیادی دارند و علائم EAT را نمایش می دهند اعتماد کند. تا به امروز ، مناسب ترین راه برای نمایش سیگنال های EAT کسب لینک های با کیفیت زیادی است. هرچه تعداد وب سایت های بیشتری به صفحات شما لینک شود ، از نظر الگوریتم گوگل معتبرتر به نظر می رسند.

و سریعترین راه برای بدست آوردن بک لینک با کیفیت، دزدیدن آنها از رقبای خود است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که از SEO SpyGlass استفاده کنید تا بتوانید آنالیز شکاف کلمات کلیدی را انجام دهید و وب سایت هایی را پیدا کنید که به رقبای شما پیوند دارند.

روش چک کردن ترافیک در Google Discover

اگر به دنبال راهی مطمئن برای بررسی ترافیک Google Discover هستید، راه های مختلفی وجود دارد که در ادامه به معرفی هر یک خواهیم پرداخت:

مراجعه به گوگل سرچ کنسول (Google Search Console)

بعد از وارد شدن در وبمستر وارد Performance و می توانید آمار Discover خود مانند کلیک ها، نمایش ها و CTR را مشاهده کنید. تنها نکته منفی این است که داده ها از بقیه ترافیک شما جدا هستند ، بنابراین شما زمینه کلی را از دست می دهید. برای استفاده از این داده ها برای نتیجه گیری هر نوع ، باید آن را صادر کرده و با داده های مربوط به بقیه منابع ترافیک خود ادغام کنید.

Google Discover در سرچ کنسولایمن سازی وب سایت یا https

مراجعه به Yandex Metrica

از طرف دیگر ، Yandex Metrica با نمایش تمام منابع ترافیکی در یک نمودار متناسب با رنگ مناسب ، کار بسیار خوبی انجام می دهد و شامل Google Discover است:

تنها مشکل این است که Yandex Metrica ترافیک Google Discover را از دستگاه های iOS ردیابی نمی کند ، بنابراین حدود 10٪ حاشیه خطا وجود دارد (ما با مقایسه داده های Search Console با داده های Yandex Metrica به این شماره رسیده ایم).

نتیجه نهایی

با توجه به توضیحات بالا به این موضع پی می بریم که برای بهتر دیده شدن در Google Discover بهترین راه ارائه محتوای با کیفیت با تصاویر با کیفیت و وضوح بسیار است. همچنین باید در محتواها نوشتن نام نویسنده، تاریخ انتشار و نام شرکت را فراموش نکنید.

حال شما تجربه خود را از کار با Google Discover در اختیار ما بگذارید، آیا با رعایت نکات آن توانسته اید به بهترین نتیج دست پیدا کنید؟ نظرات خود را برای ما کامنت کنید.