چگونگی سئو جوملا؟

جوملا عبارت است از یک سیستم مدیریت محتوای فوق العاده‌ که در زمان طراحی سایت و دیگر برنامه های تحت وب استفاده می شود. جوملا نوعی برنامه باز یا open source است که به طور رایگان در اختیار همه قرار می گیرد. سئو و بهینه سازی جوملا نیز به عنوان بخش مهمی از سایت، در بهینه سازی سایت و ارتقا رتبه آن نقش مهمی را ایفا می کند که با توجه به اصول خاصی انجام می شود. در زیر به هر یک از روش ها و تکنیک های سئوی جوملا می پردازیم.

استفاده از لینک های فارسی در جوملا

لینک هایی که در جوملا استفاده می شوند، باید مختصر و کوتاه باشند. از سوی دیگر باید لینک های فارسی را در سایت استفاده کنید. برای این کار می توانید به قسمت تنظیمات جوملا رفته و Use URL rewriting را فعال کنید. با این کار شما می توانید به راحتی لینک ها را بازنویسی کرده و مطابق با آنچه که موتورهای جستجو می پسندند، آنها را تغییر دهید. همچنین می توانید از کلمات کلیدی نیز در آنها استفاده کنید.

استفاده از قالب های استاندارد

قالب های استاندارد و سریع بر سئو جوملا تاثیر زیادی دارند. به این معنا که قالب های ساده با اصول و استانداردهای CW3 موجب افزایش سرعت بارگذاری صفحات سایت می شوند و در نتیجه سرعت سایت افزایش پیدا می کند. بهتر است از جاوا و قالب های با حجم بالا کمتر استفاده کنید. این موارد سئوی جوملا را کاهش داده و در نتیجه رنکینگ سایت نیز کمتر می شود. قالب های استاندارد کم حجم هستند. در عین حال تصاویری که در قالب جوملا استفاده می شود، باید حجم کمی داشته باشد.

طراحی کردن قالب بر حسب کدهای استاندارد

کدهایی که برای طراحی جوملا استفاده می شود، بهتر است از نوع استاندارد و مورد پسند موتورهای جستجو باشد. برای این کار، کدهای HTML  می توانند به سئوی جوملا کمک کنند و میزان قابل توجهی از حجم جوملا را کاهش دهند. با این کار می توان سرعت لود شدن صفحات را کاهش داد و به سئوی جوملا رسید.

بهینه سازی در تصاویر در جوملا

تصاویر و عکس هایی که در قالب جوملا قرار می گیرند، باید با اصول بهینه سازی پیش روند. برای مثال استفاده از ALT و NAME و پر کردن فیلد آن ها به هنگام بارگذاری تصاویر، یکی از مهمترین نکاتی است که به سئوی جوملا کمک می کند. همچنین باید تصاویر در فرمت های کم حجم بارگذاری شوند. برای مثال فرمت Save for web تا حد زیادی موجب کم حجم شدن تصاویر می شود.

استفاده از هاست استاندارد جوملا

هاست های استاندارد و میزبانی وب باکیفیت، سئوی جوملا را به دنبال دارد. سیستم مدیریت محتوای جوملا به هاست های قدرتمند و استاندارد نیاز دارد چرا که دارای طراحی خاص است و از توابع و برنامه های مختلف در لینوکس پیروی می کند. هاست های اشتراکی بهتر عمل می کنند. در صورتی که به لینوکس و مدیریت سرور مجازی تسلط کافی ندارید، بهتر از خرید هاست خودداری کنید.

پاک کردن /IMAGES/ از فایل ROBOTS.TXT

در صورتی که برای ساخت فایل های robots.txt، از generator کمک می گیرید، بهتر است پوشه تصاویر را Allow کنید. همچنین می توانید این فایل ها را از حالت Disallow خارج و سپس خط مربوطه را حذف کنید. برای سئو جوملا باید تصاویر را ایندکس کنید. این کار ترافیک زیادی را به سمت سایت روانه می کند.

نصب JCE EDITOR در جوملا

نصب JCE EDITOR در جوملا به صورت رایگان انجام می شود که می توان با کمک آن، امکانات زیادی به جوملا اضافه کرد. از جمله قرار دادن متن جایگزین و همچنین توضیحات و alt برای تصاویر و .... . در نتیجه بهینه سازی جوملا حاصل می شود.

مدیریت متاها

توضیحات متا و تگ ها به عنوان یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار در سئوی سایت به شمار می روند. به همین دلیل برای سئو جوملا نیز می توانید از متاها استفاده کنید.

استفاه از لینک های داخلی

لینک های داخلی که از صفحات داخل سایت استفاده می شود، می تواند در سئو جوملا موثر باشد. برای این کار می توانید از ulr صفحات پربازدید و پست های قدیمی سایت استفاده کنید. بهتر است لینک هایی که با Www یا فقط بدون Www هستند، استفاده شوند.

بالا بردن سرعت سایت

به هر میزان که سرعت لود شدن و بارگذاری صفحات بیشتر باشد، مطمئنا جوملا نیز بهتر سئو می شود. برای افزایش سرعت سایت می توانید از حافظه های موقت یا کش ها استفاده کنید. برای کش کردن کوئری های دیتابیس، استفاده همزمان از Memcache  و یک opcode  برای کش کردن فایل های php می تواند سرعت سایت را تا حد زیادی افزایش و موجب سئو سایت شود.