چگونگی بهینه سازی وبلاگ

وبلاگ ها جایی هستند که شما می توانید محتواهای خود را به راحتی در آنها قرار دهید. طراحی و راه اندازی وبلاگ، نسبت به وبسایت به هزینه کمتری نیاز دارد و در عین حال از پیچیدگی کمتری برخوردار است. این موارد موجب شده تا بسیاری از مدیران شرکت ها در کنار راه اندازی وب سایت، به وبلاگ ها نیز توجه ویژه کنند. اما وبلاگ ها نیز همچون سایت ها نیاز به بهینه سازی دارند تا محتواهای آنها در اختیار کاربران قرار بگیرد. برای SEO وبلاگ ها می توان از موارد زیر پیروی کرد:

تولید محتواهای باکیفیت

برای تولید محتواهایی که در وبلاگ ها قرار می دهید، زمان صرف کنید. محتواها نباید تکراری یا از سایت های دیگر کپی شده باشند. در عین حال مطالب نیز باید کاربردی و مفید باشند. به طوری که بتوانند به نیازهای کاربران پاسخ دهند. از تیترهای جذاب و اغواکننده استفاده کنید. عنوان محتواها نیز باید ترغیب کننده باشد تا بتوان از طریق آنها، بازدیدکننده های بیشتری را به سمت سایت روانه کرد.

استفاده از کلمات کلیدی

کلمات کلیدی مناسب در محتواها می تواند به سئو و بهینه سازی وبلاگ کمک کند. در تمامی محتواها باید به تناسب تعداد کلمات محتوا، از واژگان کلیدی استفاده کرد. استفاده از کلمات کلیدی در تیترها، عناوین، لینک، توضیحات متا و .... نیز می تواند به سئوی وبلاگ کمک کند.

توجه به اصول کدنویسی و معتبرسازی کدها

کدها نقش مهمی را در بهینه سازی وبلاگ ایفا می کنند. قالب وبلاگ را می توانید خودتان طراحی کنید. در این صورت بهتر است از ابزارهای سنجش اعتبار استفاده کنید. اگر چه برخی از وبلاگ ها بدون استانداردهای کدنویسی هم می توانند رتبه بالایی را در موتورهای جستجو از آنِ خود کنند، اما با وجود رقابت تنگاتنگی که میان وبسایت های مختلف وجود دارد، بهتر است از کوچکترین فرصت ها نیز استفاده کرد.

انتشار محتوای وبلاگ به شکل صحیح

محتواهایی که در وبلاگ های منتشر می شود، باید همانند محتوای وب سایت ها با رعایت اصول بهینه سازی بارگذاری شوند. برای مثال برای تصاویر از متن جایگزین تصویر alt و name استفاده شود. استفاده از سرتیترها تگ های h1 تا h6 نیز از دیگر مواردی است که در زمان انتشار محتواها باید رعایت شود.

استفاده از فیدها و نقشه سایت xml استاندارد

به منظور معرفی لینک های موجود در وبلاگ برای گوگل، می توان از فیدهای RSS استفاده کرد. این کار موجب می شود تا کاربران از بارگذاری و انتشار محتواهای جدید در وبسایت شما مطلع شوند. نقشه سایت xml نیز می تواند در بهینه سازی وبلاگ موثر واقع شود. به طوری که موتورهای جستجو جزء پروتکلی به نام نقشه سایت یا Sitemap هستند و از یک روش استاندارد تبعیت می کنند.

استفاده صحیح از لینک های داینامیک و استاتیک

اگر چه بسیاری بر این نظرند که آدرس های داینامیک بهتر از آدرس های استاتیک می توانند به افزایش رتبه سایت کمک کنند و باید از تکنیک هایی مانند بازنویسی آدرس ها در htaccess استفاده کرد. اما برخی نیز بر این نظرند که این دو هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و موتورهای جستجوگر می توانند همه لینک ها را ایندکس کنند. در واقع باید از زمان استفاده از لینک ها (چه استاتیک و چه داینامیک) آنها را به بهترین نحو ممکن استفاده کرد. برای مثال آدرس صفحات باید کوتاه و در برگیرنده کلمات کلیدی باشد.

 استفاده از بلاک های div به جای table

در طراحی قالب و صفحات سایت می توان به جای table، از بلاک های div استفاده کرد. لایه های div به عنوان یکی از استانداردهای طراحی وب محسوب می شود. بهتر است tableها برای موارد خاص استفاده شوند.

انتشار محتوای وبلاگ در شبکه های اجتماعی

محتواهایی که در وبلاگ ها منتشر می شوند، باید به صورت کوتاه شده و مختصر در کمپین های شبکه های اجتماعی منتشر شوند. این کار به افزایش تعداد بازدیدکننده ها کمک می کند. از سویی نیز موتورهای جستجو با ورود تعداد زیادی از بازدیدکننده به سمت سایت، رتبه آن را افزایش می دهند.

استفاده از تبادل لینک

تبادل لینک در وب سایت ها به بهینه سازی سایت کمک می کند. این موضوع در مورد وبلاگ ها نیز صدق می کند. استفاده از لینک وب سایتهایی که دارای بازدیدکنندگان زیادی هستند، می تواند در بهینه سازی وبلاگ نیز موثر باشد.