چگونه با جوملا وبسایت طراحی کنیم

یکی از سیستم های قدرتمند برای مدیریت محتوای سایت، نرم افزار جوملا است. این نرم افزار به طور رایگان در اختیار برنامه نویسان و طراحان سایت قرار می گیرد و از آنجا که حتی طراحان مبتدی نیز می توانند از امکانات آن استفاده کنند، با محبوبیت جمع زیادی از سوی کاربران مواجه شده است. در حال حاضر این نرم افزار در بسیاری از وب سایت های بزرگ نیز استفاده می شود. زیرا این نرم افزار قابلیت های زیادی دارد و منطعف عمل می کند. 

نحوه استفاده از جوملا در طراحی سایت

نحوه استفاده از جوملا به میزان مهارت و تسلط برنامه نویس به تمام زیر و بم های آن بستگی دارد. برای استفاده از جوملا در طراحی سایت باید به موارد زیر دقت شود:

از آنجا که نرم افزار جوملا نمی تواند از ایمیل ها پشتیبانی کند، برنامه نویس باید از طریق تالارهای گفتگو این مشکل را مطرح کرده و منتظر دریافت پاسخ باشد. یک راه دیگر اینکه می توان به راحتی این مشکل را از طریق شرکت های پشتیبان برطرف کرد.

از نظر ساختاری و شکل ظاهری قالب های جوملا در حالت پیش فرض در سایت هیچ جذابیتی را ایجاد نمی کند و از سویی نیز موجب کمرنگ شدن رنگ های موجود در سایت می شود. برای تغییر این حالت باید وارد بخش تنظیمات جوملا شوید و بتوانید بدون هیچ مشکلی آن را مطابق با میل خود تغییر دهید. در این رابطه برخی از شرکت ها نیز اقدام به فروش قالب های آماده می کنند که این کار باعث صرفه جویی در زمان طراحی سایت حرفه ای می شود.

اگر چه جوملا دارای امکاناتی از قبیل امکانات نرم افزار جوملا شامل سیستم ارسال و ویرایش مقاله، سیستم نظر سنجی، سیستم مدیریت تبلیغات، سیستم عضوگیری، مدیریت قدرتمند منو و ... است، اما در زمینه فرم ساز آنلاین، طراحی گالری تصاویر، فروشگاه آنلاین، سیستم امنیت Firewall، سیستم ارسال خبرنامه و ... ناتوان است. بنابراین باید در کنار کار با جوملا، از کامپوننت های جوملا نیز استفاده کرد. این ابزارها به صورت جداگانه در کنار جوملا نصب می شوند.

نتایج استفاده از جوملا در طراحی سایت

به دلیل ویژگی انعطاف پذیری جوملا، این نرم افزار می تواند برای طراحی انواع سایت ها استفاده شود. از مهمترین نتیجه آن می توان به یک سایت مطابق با میل مشتریان اشاره کرد. اما باید توجه داشته که سایت های دانشگاهی، سایت های شرکتی و سایت های شخصی بیشتر به سمت این نرم افزار می روند که ممکن است در نهایت مشکلاتی نیز در پیش روی آنها قرار بگیرد. از جمله ورود هکرها به داخل سایت است. به این دلیل که افراد سودجو می توانند به راحتی در سایت های طراحی شده با جوملا نفوذ کرده و تمامی اطلاعات آن را منتشر کنند. در صورتی که در این سایت ها اطلاعات بانکی مشتریان قرار گرفته باشد، احتمال زیان و خسارت مدیر سایت بیشتر می شود.

از سویی نیز مدیریت سایت نمی تواند به خوبی کدهای برنامه و خروجی قالب سایت را مدیریت کرده و در نتیجه شاهد دسترسی افراد ناشناس به اطلاعات سایت خواهیم بود.

اگر چه از سوی شرکت های سازنده جوملا تلاش های زیادی صورت گرفته است. از جمله استفاده از کامپوننت های جدید که می تواند لینک های مورد نظر را به صورت مخفیانه در سایت قرار دهند، اما باز هم نتایج مطلوب حاصل نشده است. کامپوننت های جدید نیز با ورود الگوریتم پنگوئن، به عنوان اسپم شناخته شده که رتبه سایت را کاهش می دهند.

افزایش امنیت سایت با جوملا

با توجه به نکاتی که مطرح شد، افزایش امنیت سایت در زمان استفاده از جوملا ضرورت پیدا می کند. به همین دلیل در زمان استفاده از جوملا باید به موارد زیر توجه داشت:

استفاده از آخرین ورژن جوملا؛ با استفاده مکرر سایت ها از یک نسخه جوملا، هکرها نیز کدهای برنامه را پیدا کرده و در نتیجه به راحتی می توانند به سایت نفوذ پیدا کنند.

بررسی کدها؛ در صورتی که به زبان PHP تسلط دارید، باید قبل از نصب کامپوننت ها در سایت، کد هر یک را به دقت بررسی کنید.

استفاده از قالب ها و کامپوننت های معتبر؛ در این رابطه باید قالب ها و کامپوننت ها را از شرکت های معتبر دریافت کرد. اگر به زبان HTML تسلط دارید، می توانید هر چند وقت یکبار خروجی سایت خود را بررسی و لینک های مخفی که ممکن است در لابه لای آنها باشد را شناسایی کنید.