هفت نکته برای نوشتن متن جایگزین تصویر (ALT text) و ارتباط آن با سئو

نکات مهم برای نوشتن alt tex یا متن جایگزین تصاویر

در این مقاله نکاتی در باره ی مفهوم و اهمیت متن جایگزین تصویر (ALT text)، کاربردهای آن، ارتباط متن جایگزین تصویر با سئوی سایت و چگونگی نگارش یک متن جایگزین خوب بیان شده است. 

متن جایگزین تصویر (ALT text) چیست؟

متن جایگزین تصویر یا عنوان تصویر (ALT text)، شناخته شده با عناوین صفت ALT (ALT attributes)، توصیف آلت (ALT description)  و در زبان  محاوره (اما نه صحیح از نظر تکنیکی)  تگ آلت (ALT tags)، یک قابلیت در زبان HTML است که محتوای یک تصویر را توصیف می کند. 

اهمیت متن جایگزین تصاویر در چیست؟

1. دسترسی:

هدف اصلی استفاده از متن جایگزین تصویر (ALT text)، توصیف تصاویر برای بازدیدکنندگانی است که نمی توانند آنها را ببینند. این لیست بازدید کنندگان شامل افراد با مشکلات بینایی و یا افرادی که به خاطر استفاده از یک مرورگر خاص و یا به خاطر فیلترینگ قادر به تماشای تصویر نیستند، میشود. 

استفاده از عنوان تصویر (ALT text) این اطمینان را به شما می دهد که  تمام کاربران، صرف نظر از مشکلات مربوط به نمایش تصویر، قادر هستند از تمام بخش های محتوای صفحه استفاده کنند. 

2. بهینه سازی سایت با استفاده از تصاویر:

استفاده از متن جایگزین تصویر (ALT text) مناسب منجر به بهبود بهینه سازی سایت می گردد. اگرچه تکنولوژی موتورهای جست و جو طی این سال ها پیشرفت زیادی داشته است اما موتورها هنوز قادر نیستند یک تصویر را مانند یک کاربر شناسایی کنند. شناساندن صحیح محتوای یک سایت شامل متن صفحه، تصاویر، فایل های صوتی و ... به موتورهای جست و جو نقش بسیار مهمی در بهتر شدن سئوی سایت دارد و توجه به متن جایگزین تصویر (ALT text) فرصت مناسبی برای این کار (معرفی تصویر) به موتور جست وجو است.

چگونه یک متن جایگزین تصویر (ALT text) مناسب بنوسیم؟

1.تا جای ممکن تصویر را دقیق توصیف کنید:

همواره در نظر داشته باشید اولین و مهم ترین هدف از نوشتن متن جایگزین تصویر (ALT text) توضیح تصویر برای کاربرانی است که به هر دلیلی قادر به دیدن آن نیستند. اگر تصویر مورد نظر هیچ معنا و یا ارزش خاصی را به کاربر انتقال نمی دهد، این تصویر باید با کد css نوشته شود(و نه با HTML(

2. مختصر و مرتبط بنویسید:

بیشتر صفحه خوان ها (Screen Readers) متن جایگزین تصویر (ALT text) با طول بیشتر از 125 کاراکتر را به طور کامل نمیخوانند. به همین علت توصیه می شود از متن های جایگزین تصویر (ALT text) با طول تقریبی 125 کاراکتر استفاده نمایید.

3. از کلمات کلیدی خود استفاده کنید:

نوشتن عنوان (ALT text) برای تصاویر فرصت دیگری برای شما است تا بتوانید کلمات کلیدی خود را در صفحه ی سایت تکرار نمایید. به بیان دیگر، این کار (نوشتن Alt text) فرصت دیگری برای اعلام محتوای صفحه به موتورهای جست و جو است. 

همان طور که در قسمت قبل بیان شد اولویت اول در نوشتن Alt text توصیف و توضیح محتوای تصویر است. توصیه می شود در صورت امکان برای نوشتن این توضیح دقیق، از کلمات کلیدی صفحه استفاده کنید.

4. از کلمات کلیدی سوء استفاده نکنید:

استفاده ی بیش از حد از کلمات کلیدی در متن جایگزین تصویر (ALT text)از نظر موتورهای جست و جو اقدام مطلوبی نیست و منجر به  بهبود سئوی سایت نخواهد شد. 

این نکته را در نظر بگیرید که قرار نیست با استفاده از کلمات کلیدی یک توضیح برای تصویر نوشت، بلکه باید سعی کرد در صورت امکان توضیح مناسب تصویر را با کلمات کلیدی بیان نمود.

5.از تصاویر به عنوان متن استفاده نکنید:

از آنجایی که موتورهای جست و جو قادر نیستند متنی که در تصویر آمده است را بخوانند (پیمایش کنند)، پیشنهاد می شود از به کار بردن تصاویر به جای کلمات خودداری کنید. در صورتی که ملزم به استفاده از چنین تصویری هستید، در متن جایگزین تصویر (ALT text)  به طور کامل شرح دهید که تصویر در مورد چه موضوعی می باشد. 

6.در متن جایگزین تصویر (ALT text) از واژه های "تصویری از"، "عکس" و مانند اینها استفاده نکنید:

از متن جایگزین تصویر (ALT text) به طور خاص  برای توصیف تصاویر استفاده می شود، بنابراین نیازی نیست که در توضیح تصویر  واژه های تصویر، عکس و ...  دوباره ذکر شوند. 

7.دکمه ها را فراموش نکنید:

 تصاویر دکمه ها، مثل تصویر دکمه ی ارسال، ثبت، درخواست، ورود و ...، باید متن جایگزین تصویر (ALT text) مناسبی داشته باشند که در آن عملکرد آن دکمه مشخص شده باشد. 


در ادامه ی مقاله  یک مثال در مورد نوشتن متن جایگزین تصویر (ALT text) مناسب  آمده است :

توضیح Alt text

گاو در حال خوردن علف


برگردان توسط ن.ح

منبع:www.moz.com

تولید شده در دپارتمان بهینه سازی پیام آوران پارسیان