info@papgroup.ir
(021)49 296

نکات اساسی در بهينه سازی تصاوير وب سايت

بهینه سازی وب سایت با توجه به ساختار لینکها، محتواها، کلید واژهها و ... صورت میگیرد. تصاویر نیز بخش اعظمی از محتوا را تشکیل میدهد که بهینه سازی آن و توجه نکات و الگوریتمهایی که از سوی موتورهای جستجو در نظر گرفته میشود، تاثیر زیادی بر ارتقا رتبه سایت دارد. 

نحوه بهینه سازی تصاویر وب سایت

در بهینه سازی تصاویر باید به نکات و اصول زیر توجه نمود:

ایجاد alt در یک تگ تصویری

alt نمودن تصاویر به معنای ایجاد توضیحات جایگزین برای تصاویر میباشد. زمانی که سایت و پرتال طراحی میشوند و تصاویر آپلود نمی شوند، میتوان از رویه alt نمودن یا توضیحات مختصر استفاده کرد که توسط موتورهای جستجو خوانده میشوند و در اختیار کاربران قرار میگیرند. Alt نمودن تصاویر زمانی اهمیت پیدا میکند که از یک تصویر به عنوان یک لینک استفاده شده است.

کم حجم نمودن تصاویر

گاهی حجم بالای تصاویر موجب میشود تا مدت زمان لود شدن صفحه بیش از حد طولانی شود. در این شرایط کاربر از انتظار خسته میشود و فورا صفحه را ترک میکند. هر سایت تنها 4 ثانیه فرصت دارد تا صفحات خود را در اختیار کاربران قرار دهد. به همین دلیل تلاش وبمستر برای کم حجم کردن تصاویر به منظور افزایش سرعت لود شدن صفحات، اهمیت زیادی دارد. یکی از روشهای متداول برای کم حجم کردن تصاویر، استفاده از فرمتهایی است که تصویر را در کمترین حجم ممکن ذخیره میکنند. از جمله فرمت save for web در نرم افزار فتوشاپ یکی از روشهای کم حجم کردن تصاویر است.

استفاده توضیحات درخور برای تصاویر

یک نکته مهم انتخاب نام و توضیحات مناسب برای تصاویر است. بهتر است یکی از مهمترین کلمات کلیدی را برای تصاویر انتخاب نمود. استفاده از دسته بندی، نام گذاری و توضیحات تصاویر در طراحی سایت و بهینه سازی سایت طراحی پرتال، برای تجزیه و تحلیل سایت به توسط موتورهای جستجو، کمک میکند. نامها و توضیحات کوتاه و رسا، در این زمینه موثر است. برای انتخاب نام تصاویر، باید از قواعد زیر پیروی کنید.

 استفاده از حرف اول کلمه اول کوچک و در کلمات بعدی از حرف اول بزرگ اهمیت زیادی دارد.

نامهایی که در بین همه متداول است، برای نام تصاویر بهتر عمل میکنند.

ترکیبی از نام خاص و عامل نیز تاثیر زیادی بر بهینه سازی تصاویر دارد. البته نباید نام تصویر بیش از اندازه طویل باشد.

 خودداری از روشهای سیاه در بهینه سازی وب سایت

عدم استفاده از روشهای سیاه در بهینه سازی وب سایت یک فاکتور مهم برای کسب جایگاه برتر در نتایج جستجو است. شاید بتوان باید استفاده از روشهای غیرمجاز و یا سیاه موتورهای جستجو، برای مدتی رتبه خوبی کسب نمود اما نهایتا موتورهای جستجو به حقه مدیر سایت پی میبرند و رتبه سایت را کاهش میدهند. در برخی مواقع که روشهای غیراخلاقی زیاد شود، گوگل اقدام به بلاک نمودن سایت میکند.

تنظیم ابعاد تصاویر

طول و عرض تصاویر تاثیر زیادی بر سرعت صفحات سایت دارد. بهتر است برای تمامی تصاویر یک سایز مشخص را تعریف کنید و سپس با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی آنها را در اندازه دلخواه خود وارد سایت نمایید. البته طول و عرض تصاویر باید به گونه ای باشد که برای کاربران گویا باشد و بدون هیچ مشکلی پیام خود را منتقل کند. در برخی از سیستمهای مدیریت محتوا، ابعاد مشخصی برای بازسازی و ذخیره تصاویر در نظر گرفته شده است. اما در برخی دیگر از سیستمها کدهای HTML این کار را بر عهده میگیرند که البته توصیه ما ویرایش و ادیت تصاویر قبل از بارگذاری است.