نکات اساسی در بهينه سازی تصاوير وب سايت

بهینه سازی وب سایت با توجه به ساختار لینک‎ها‎، محتواها، کلید واژه‎ها‎ و ... صورت می‎گیرد. تصاویر نیز بخش اعظمی از محتوا را تشکیل می‎دهد که بهینه سازی آن و توجه نکات و الگوریتم‎ها‎یی که از سوی موتورهای جستجو در نظر گرفته می‎شود، تاثیر زیادی بر ارتقا رتبه سایت دارد. 

بهینه سازی تصاویر

نحوه بهینه سازی تصاویر وب سایت

در بهینه سازی تصاویر نکاتی وجود دارد باید به این نکات و اصول که در زیر ذکر کرده ایم توجه نمود:

ایجاد alt در یک تگ تصویری

alt نمودن تصاویر به معنای ایجاد توضیحات جایگزین برای تصاویر می‎باشد. زمانی که سایت و پرتال طراحی می‎شوند و تصاویر آپلود نمی شوند، می‎توان از رویه alt نمودن یا توضیحات مختصر استفاده کرد که توسط موتورهای جستجو خوانده می‎شوند و در اختیار کاربران قرار می‎گیرند. Alt نمودن تصاویر زمانی اهمیت پیدا می‎کند که از یک تصویر به عنوان یک لینک استفاده شده است.

کم حجم نمودن تصاویر

گاهی حجم بالای تصاویر موجب می‎شود تا مدت زمان لود شدن صفحه بیش از حد طولانی شود. در این شرایط کاربر از انتظار خسته می‎شود و فورا صفحه را ترک می‎کند. هر سایت تنها 4 ثانیه فرصت دارد تا صفحات خود را در اختیار کاربران قرار دهد. به همین دلیل تلاش وبمستر برای کم حجم کردن تصاویر به منظور افزایش سرعت لود شدن صفحات، اهمیت زیادی دارد. یکی از روش‎ها‎ی متداول برای کم حجم کردن تصاویر، استفاده از فرمت‎ها‎یی است که تصویر را در کمترین حجم ممکن ذخیره می‎کنند. از جمله فرمت save for web در نرم افزار فتوشاپ یکی از روش‎ها‎ی کم حجم کردن تصاویر است.

بهینه سازی تصویر

استفاده توضیحات درخور برای تصاویر


یک نکته مهم انتخاب نام و توضیحات مناسب برای تصاویر است. بهتر است یکی از مهمترین کلمات کلیدی را برای تصاویر انتخاب نمود. استفاده از دسته بندی، نام گذاری و توضیحات تصاویر در طراحی سایت و بهینه سازی سایت طراحی پرتال، برای تجزیه و تحلیل سایت به توسط موتورهای جستجو، کمک می‎کند. نام‎ها‎ و توضیحات کوتاه و رسا، در این زمینه موثر است. برای انتخاب نام تصاویر، باید از قواعد زیر پیروی کنید.

 استفاده از حرف اول کلمه اول کوچک و در کلمات بعدی از حرف اول بزرگ اهمیت زیادی دارد. نامهایی که در بین همه متداول است، برای نام تصاویر بهتر عمل می‎کنند. ترکیبی از نام خاص و عامل نیز تاثیر زیادی بر بهینه سازی تصاویر دارد. البته نباید نام تصویر بیش از اندازه طویل باشد.

 خودداری از روش‎ها‎ی سیاه در بهینه سازی وب سایت


عدم استفاده از روش‎ها‎ی سیاه در بهینه سازی وب سایت یک فاکتور مهم برای کسب جایگاه برتر در نتایج جستجو است. شاید بتوان باید استفاده از روش‎ها‎ی غیرمجاز و یا سیاه موتورهای جستجو، برای مدتی رتبه خوبی کسب نمود اما نهایتا موتورهای جستجو به حقه مدیر سایت پی می‎برند و رتبه سایت را کاهش می‎دهند. در برخی مواقع که روش‎ها‎ی غیراخلاقی زیاد شود، گوگل اقدام به بلاک نمودن سایت می‎کند.

تنظیم ابعاد تصاویر


طول و عرض تصاویر تاثیر زیادی بر سرعت صفحات سایت دارد. بهتر است برای تمامی تصاویر یک سایز مشخص را تعریف کنید و سپس با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی آنها را در اندازه دلخواه خود وارد سایت نمایید. البته طول و عرض تصاویر باید به گونه ای باشد که برای کاربران گویا باشد و بدون هیچ مشکلی پیام خود را منتقل کند. در برخی از سیستم‎ها‎ی مدیریت محتوا، ابعاد مشخصی برای بازسازی و ذخیره تصاویر در نظر گرفته شده است. اما در برخی دیگر از سیستم‎ها‎ کدهای HTML این کار را بر عهده می‎گیرند که البته توصیه ما ویرایش و ادیت تصاویر قبل از بارگذاری است.