نقشه سایت یا سایت مپ چیست

📖 آشنایی با نقشه سایت یا سایت مپ

آشنایی با نقشه سایت یا Sitemap

امروزه همه می دانند که سئو (SEO) از همیشه مهمتر می باشد. با وجود هزاران جستجو در گوگل که در هر صدم ثانیه اتفاق می افتد، مارک های تجاری اگر استراتژی سئوی خوبی برای وب سایت خود نداشته باشند، با اینکه فرصت را از دست نخواهند داد، اما رتبه بندی خوب یک سرمایه گذاری قابل توجه می باشد.

حداقل 4 تا 6 ماه طول می کشد تا شاهد نتیجه گیری سئو وب سایت خود باشید. علاوه بر آن برای بهینه سازی وب سایت یا سئو تکنیک هایی وجود دارد که می توانید با اجرا کردن آن به بهترین نتایج سئو دست پیدا کنید. برای انجام این تکنیک شما احتیاجی به متخصص سئو یا دانش برنامه نویسی ندارید و تنها با طی کردن چند مرحله می توانید نتایج SEO خود را به میزان قابل توجهی تقویت کنید.

آشنایی با نقشه سایت (sitemap)

آشنایی با نقشه سایت (sitemap)

قطعا برای شما این سوال پیش آمده است که از چه روشی می توان برای بهبود سئو سایت خود استفاده کرد؟ در پاسخ باید بگوییم استفاده از نقشه سایت (Sitemap) می تواند در بهبود سئو سایت شما موثر باشد.

نقشه سایت یا سایت مپ، در واقع نقشه راه وب سایت شما می باشد که که باعث می شود گوگل (Google) را به سمت تمام صفحات شما سوق دهد. علاوه بر آن استفاده از نقشه سایت (Sitemap) برای سئو وب سایت (SEO) شما بسیار مفید می باشد. دلیل مفید بودن این موضوع هم این است که به گوگل اجازه می دهد به سرعت و همینطور به راحتی صفحات اصلی وب سایت را حتی اگر لینک های داخلی شما کامل نباشد، پیدا کند.

در این مقاله با آموزش ساخت نقشه سایت و اهمیت آن در سئو سایت با ما همراه باشید.

نقشه سایت فایلی است که تمامی آدرس های موجود در یک سایت را شامل می‌شود و عموما با XML مشخص می‌شود که به معنای زبان نشانه گذاری قابل توسعه است. همچنین نقشه سایت دربرگیرنده اطلاعات متا مربوط به تمامی آدرس های سایت از آخرین بروزرسانی، میزان اهمیت و نحوه ارتباط یک صفحه با سایر صفحات دیگر می‌باشد. نقشه سایت می‌تواند روبات موتورهای جستجو را هدایت و صفحات سایت را بهتر شناسایی کند. علاوه بر این، از طریق نقشه سایت می توان از ایجاد صفحات جدید و تغییرات در صفحات قدیمی، اطلاعات مفیدی را کسب نمود. وجود نقشه سایت یا نقشه وبگاه می‌تواند اطلاعات مربوط به مپ ها را بهتر نشان دهد. در عین حال نمی توان با قاطعیت گفت صفحات سایت بهتر ایندکس می‌شوند.

معرفی سایت مپ و نحوه درست کردن آن

معرفی نقشه سایت

نقشه سایت استاندارد

در نقشه سایت آدرس سایت، فیلد، دسته بندی، تگ ها و مطالب و … ذکر می‌شود که در آن مجموعه ای از تگ ها به آن اضافه می‌گردد که عبارتند از:

 • urlset که به منظور آغاز و انتهای تگ در نقشه سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • url یک برچسب که دربرگیرنده محتوای لینک هر صفحه است. اندازه ی استاندارد طول url در فایل XML،  کمتر از 1024 کاراکتر می باشد.
 • loc تعیین کننده آدرس هر صفحه در نقشه سایت است.
 • lastmod تاریخ ایجاد یا اعمال تغییرات را مشخص می‌کند.
 • changefreq این برچسب تعیین کننده حدود تغییرات آدرس صفحات سایت است.

لازم به ذکر است که ممکن است در سایت مپ، تگ priority نیز وجود داشته باشد که بیانگر میزان اهمیت هر صفحه است و رتبه آن می‌تواند بین 0 تا 10 باشد. برچسب های lastmod ، changefreq و priority برای اطلاعات تکمیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و هیچ الزامی برای آنها وجود ندارد.

اهمیت و ضرورت استفاده از سایت مپ

اهمیت و ضرورت استفاده از سایت مپ

کاربران چه زمانی نقشه سایت یا نقشه وبگاه ایجاد می کنند؟

افراد هنگام طراحی وب سایت، اضافه کردن یک صفحه جدید یا طراحی مجدد یک سایت جدید، نقشه سایت یا نقشه وبگاه را تهیه می کنند.

چه وب سایت های نیاز به سایت مپ دارند؟

طبق تمام شواهدی که گوگل ارائه داده است نقشه سایت برای وب سایت های بسیار بزرگ، وب سایت های جدیدی که چند لینک خارجی دارند و همینطور برای سایت هایی که از رسانه های قوی برخوردار است، مناسب می باشد.

با مراجعه به لینک های زیر مطالب مرتبط بیشتری را بخوانید

چگونه نقشه سایت بسازیم؟

در ادامه این مقاله با آموزش جامع نقشه سایت با ما همراه باشید:

به منظور ایجاد نقشه سایت، می‌توان از افزونه‎ ها و یا سایت های که برای تولید خودکار سایت مپ موجود هستند، استفاده و سپس فایل نقشه سایت را در روی سایت خود بارگذاری نمود. سیستم های مدیریت محتوا، برای ایجاد نقشه سایت دارای افزونه و پلاگین هستند که سرعت و کیفیت کار را افزایش می‌دهند.

در برخی مواقع به نسبت تعداد صفحات سایت و نیز موضوع محتواها، سایت راه اندازه شده و نقشه سایت نیز با توجه به این شرایط، به تعداد متعددی ایجاد می‌گردد. در این صورت فایل مربوط به هر سایت مپ باید در یک فایل ایندکس نقشه سایت یا Sitemap index file، ذکر گردد.

در صورتی که از چندین نقشه سایت استفاده می‌شود که تعداد صفحات بیش از اندازه باشد. برای مثال زمانی که تعداد صفحات به بیش از 3 هزارتا برسد و سایز فایل یک نقشه سایت بیش از 10 مگابایت باشد، وجود چندین نقشه ضرورت می‌یابد. یک راه برای کاهش حجم نقشه سایت، استفاده از فایل zip است که در آن پهنای باند مورد نیاز کاهش می‌یابد. بطور کلی توصیه می‌شود که فایل نقشه سایت پس از فشرده سازی کمتر از 10 MB باشد.

آموزش ساخت نقشه سایت در وردپرس (Worpress) با اضافه کردن افزونه

بعد از معرفی و آشنایی با سایت مپ XML، حال می خواهیم شما را با نحوه درست کردن نقشه سایت در وردپرس آشنا کنیم. به دلیل ارزشی که سئو سایت دارد، ایجاد نقشه های XML در افزونه Yoast SEO اضافه شده است.

 • برای اضافه کردن نقشه سایت به قسمت Yoast SEO، در قسمت نوار کنار وردپرس بر روی گزینه SEO کلیک کرده و سپس گزینه Features را انتخاب کنید.
 • با باز  شدن این صفحه می توانید نقشه ای مختلف XML را برای وب سایت خود فعال و یا غیرفعال کنید. همچنین با کلیک بر روی علامت سوالی که وجود دارد می توانید از اطلاعات بیشتری که در Yoast SEO وجود دارد مطلع شوید.
 • بعد از ساخت نقشه سایت خود در وردپرس، بهتر است آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که تمام مراحل را به درستی انجام داده اید.

نحوه وارد کردن سایت مپ در وردپرس

آموزش ساخت سایت مپ در وردپرس

آموزش ساخت سایت مپ در جوملا با اضافه کردن افزونه

ساخت نقشه سایت در جوملا با اضافه کردن افزونه JSitemap

در جوملا هم می توانید با اضافه کردن افزونه یا پلاگین مورد نظر، نقشه سایت و یا نقشه وبگاه خود را به راحتی درست کنید. پلاگین JSitemap از بهترین نقشه سازها برای جوملا می باشد که به سئو سایت شما بسیار کمک کرده و به گفته خود سازنده این پلاگین بیشترین مطالبتان دیده خواهد شد. از بهترین امکاناتی که این پلاگین ارائه می دهد می توان به هر یک از موارد زیر اشاره کرد:

 • به راحتی می توانید خودتان با یک رابط کاربر پسندتمام تنظیمات Google search console و Webmaster tools را مدیریت کنید.
 • کنسول جستجوی گوگل امکان نظارت جستجوهای عالی، کلمات کلیدی، کلیک ها، نمایش و میانگین موقعیت SERP را برای هر صفحه وب سایت شما خواهد داد.

ساخت نقشه سایت در جوملا با اضافه کردن افزونه OSMap

یکی دیگر از پلاگین های مناسب برای جوملا برای ساخت نقشه سایت، استفاده از پلاگین OSMap می باشد و برای نسخه های XMLو HTML بسیار مناسب است. علاوه بر آن از دیگر ویژگی خوب این افزونه می توان به رایگان بودن آن اشاره کرد. برای ساخت سایت مپ خود در جوملا و با افزونه OSMap باید طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. ابتدا افزونه OSMap را دانلود کرده و روی جوملا نصب کنید
 2. پس از نصب افزونه در جوملا از منوی کامپوننت های بر روی گزینه OSMap کلیک کنید.
 3. در صفحه ای که باز می شود مطابق با تصویر زیر، به صورت خودکار پس از نصب کامپوننت ها یک نقشه سایت ایجاد می شود که با نام فرضی Default Sitemap می باشد.
 4. در مقابل نام نقشه سایت مانند تصویر فوق با کلیک روی گزینه های xml و html صفحه مربوط به هر نسخه از نقشه سایت نمایش داده می شود.

برای مثال نقشه سایت نسخه xml مانند تصویر زیر خواهد بود و در صفحه باز شده می توانید لینک نقشه سایت را در مرورگر کپی کنید و جهت معرفی به گوگل در سرچ کنسول وارد نمایید.

نحوه کار با افزونه OSmap در جوملا برای سایت مپ

معرفی افزونه های سایت مپ در جوملا

ایجاد نقشه سایت با استفاده از ابزارهای رایگان

بسیاری از افراد هستند که می خواهند بدون اضافه کردن افزونه در وردپرس نقشه سایت خود را درست کنند و باید بگوییم این کار شدنی است.
اگر استفاده از افزونه های وردپرس را نمی پسندید، جای نگرانی نیست. تنها کافیست تا با ابزارهای آنلاینی که در ادامه به معرفی هر یک از آنها می پردازیم، شروع به ساختن نقشه سایت کنید. بعد از ساخت سایت مپ خود در ابزارهای معرفی شده، می توانید فایل نقشه سایت خود را دانلود کرده و در وب سایت خود بارگذاری کنید.

برای ساخت نقشه سایت XML (sitemap.xml) ابزارهای زیادی وجود دارند که می توانید به راحتی و به صورت رایگان، آن را ایجاد کنید که در ادامه با هر یک از این وب سایت های رایگان و نحوه کار با آنها آشنا خواهید شد.

ابزار رایگان XML-sitemap

برای کار با ابزار XML-sitemap، همانند Screaming Frog برای ایجاد نقشه سایت خود نیازی به ثبت نام اولیه ندارد. این ابزار نیز همانند Screaming Frog توانایی ایجاد وب سایت تا 500 آدرس اینترنتی را دارد و از دیگر مزیت این وب سایت می توان به رایگان بودن آن اشاره کرد.

وبسایت رایگان XML sitemap برای نقشه سایت

آشنایی با ابزار رایگان XML-sitemap

معرفی ابزار Slickplan

این ابزار برای آژانس ها و مشاغل کوچک بسیار مناسب می باشد. کار با این سایت به این صورت بوده که استفاده از آن برای مدتی رایگان بوده اما بعد از مدت زمان مشخصی باید با پرداخت هزینه ای که مشخص می کند نقشه سایت خود را ایجاد کنید.

وبسایت Slickplan برای سایت مپ

آشنایی با ابزار رایگان نقشه سایت Slickplan

در ادامه نیز دیگر وب سایت هایی که می توانید در آنها نقشه سایت (Sitemap) خود را ایجاد کنید را معرفی خواهیم کرد:

 • InSpyder
 • Sitemap Writer Pro
 • DYNO Mapper
 • Rage Google Sitemap Automator
 • WriteMaps
 • PowerMapper
 • Rarchy

ثبت نقشه سایت در موتورهای جستجوگر

بعد از اینکه سایت مپ خود را ایجاد کردید، بهتر است هر یک از آنها به موتورهای جستجوگر معرفی کنید. در ادامه به معرفی دو موتور جستجوگر پر ترافیک این روزها و نحوه ثبت نقشه سایت در هر یک از آنها خواهیم پرداخت:

نحوه ثبت کردن نقشه سایت XML در سرچ کنسول

برای ثبت نقشه سایت XML در موتورهای جستجو گوگل، باید کنسول جستجوی گوگل را به وب سایت خود متصل کنید که این کار بسیار آسان بوده و به شکل زیر انجام می شود:

نحوه درست کردن سایت مپ در سرچ کنسول

مراحل ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر

 • تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که بعد از طراحی وب سایت خود و تایید آن، وارد وب سایت Google webmaster می شوید.
 • در منویی که در سمت چپ سایت وبمستر تولز وجود دارد، بر روی گزینه Sitemap کلیک کنید.
 • سپس آدرس سایت خود را بعد از زدن گزینه افزودن که در قسمت بالا سمت راست صفحه به رنگ قرمز قرار دارد می توانید وارد کنید.
 • بعد از وارد کردن آدرس سایت، بر روی گزینه ارسال کلیک کرده و اگر مراحل انجام شده موفقیت آمیز باشد، رنگ سبز (success) را مشاهده خواهید کرد.

نحوه درست کردن نقشه سایت در سرچ کنسول

وارد کردن آدرس سایت در سایت مپ سرچ کنسول

انجام ثبت سایت مپ در گوگل وبمستر

ارسال و ثبت نقشه سایت در وبمستر بینگ (Bing Webmaster)

یکی دیگر از روش های ساخت سایت مپ منبع ترافیک خوب Bing می باشد. قطعا در آینده ای نه چندان دور یکی از منبع ترافیکی خوب تمام وب سایت ها از طریق بینگ خواهد بود. ارسال نقشه سایت برای بینگ هیچ ضرری برای سئو ندارد. پس بیاید با هم با نحوه اضافه کردن نقشه سایت در وبمستر بینگ آشنا شویم:

 • در ابتدا برای ثبت نقشه سایت در بینگ (Bing)، ابتدا باید یک حساب مایکروسافت داشته باشید.
 • وارد بینگ وبمستر تولز (Bing webmaster tools) شده و از طریق گزینه Submit A Sitemap اقدام به افزودن نقشه سایت کنید.

نحوه وارد کردن سایت مپ در Bing

نحوه ثبت نقشه سایت در وبمستر بینگ (BING)

 • تنها کافیست که آدرس سایت خود را به مانند شکل زیر وارد کرده و سپس بر روی گزینه Submit کلیک کنید.
  همچنین بنیگ اعلام کرده است از چه نوع فرمت هایی برای فایل نقشه سایت پشتیبانی خواهند کرد.

نحوه ثبت URL در بینگ برای سایت مپ

ثبت نقشه سایت در وبمستر بینگ (BING)

نمونه نقشه سایت

در ادامه این مقاله یک نمونه نقشه سایت که طبق مراحل بیان شده بالا ساخته شده و به ثبت رسیده است را به نمایش گذاشته ایم:

یک نمونه نقشه سایتیک نمونه نقشه سایت

اهمیت و ضرورت استفاده از نقشه سایت

نقشه سایت برای سئو و بهینه سازی سایت ایجاد می‌شود که به موتورهای جستجو از قبیل یاهو، گوگل، بینگ و ... معرفی می‌شود. به عبارت دیگر، فایل روبات تکست به منظور جلوگیری از دسترسی موتورهای جستجو به بخش هایی از سایت که تمایلی برای نمایش آن نداریم، مورد استفاده قرار می‌گیرد. وجود نقشه سایت یا سایت مپ برعکس روبات تکست فایل عمل کرده و به موتورهای جستجو اعلام می‌کند که در سایت، در چه آدرس های وجود دارد. این امر در بهینه سازی وب سایت تاثیرگذار است. در واقع نقشه صفحات و محتواها در اختیار موتورهای جستجو قرار می‌گیرد. علاوه بر این تغییراتی که در سایت ایجاد می‌شود و تلاش هایی که در جهت سئو صورت می‌گیرد، به وسیله نقش سایت به گوگل نشان داده می‌شود که این به بهتر و سریع تر ایندکس محتوای سایت کمک کند و درصد سئو سایت را افزایش می‌دهد.

تاثیر سایت مپ در سئو سایت

بسیاری از افراد هستند که از سایت مپ یا نقشه سایت استفاده نمی کنند. اما گوگل تایید کرده است که استفاده از نقشه سایت می تواند بررسی های لینک های شما را توسط موتورهای جستجو بهبود ببخشد. به خصوص اگر یک وب سایت بسیار بزرگ داشته باشید، استفاده از نقشه سایت (Sitemap) کمک شایانی به سئو وب سایت شما خواهد کرد.

بهتر است بدانید که نقشه سایت بر بهینه سازی سایت شما تاثیر بسزایی دارد و یکی از معیارهای سئوی خوب یا بد سایت شما می تواند وجود یا عدم وجود نقشه سایت باشد. برای اینکه ربات های گوگل به راحتی صفحات وب سایت شما را ایندکس کنند، به نقشه سایت آن مراجعه می کنند.

در واقع باید بگوییم زمانیکه وارد گوگل وبمستر می شوید، در قسمتی از آن گزینه ای به نام Index وجود دارد که نشان می دهد کدام صفحات ایندکس شده اند. تنها دو عامل است که می تواند مانع از ایندکس شدن یک صفحه بشود:

 • نبود صفحه در نقشه سایت
 • در وب سایت صفحه جدید ایجاد کرده باشید و ربات های جستجوگر هنوز به این صفحه جدید مراجعه نکرده باشند.

باید این مورد را بدانید که بدون ایندکس شدن یک صفحه در موتورهای جستجو، صفحه نمی تواند در نتایج جستجوی رتبه ای کسب کند.

پس بهتر است بدانید کاربران بسیاری هستند که از طریق موتورهای جستجو به سایت مراجعه می کنند و اهداف هر یک از آنها می تواند برای فروش محصولات، بازدید بیشتر از سایت، دانلود بیشتر و یا بسیار موارد دیگر باشد که از همین موارد می توان نتیجه گرفت که استفاده از سایت مپ برای سئو سایت بسیار ضروری است.

نتیجه گیری

در انتهای این مقاله باید بگوییم که هدف از انجام و ایجاد نقشه سایت برای وب سایت ها این است که به روبات های موتورهای جستجوگر اجازه دهید تا صفحات را بهتر شناسایی کرده و علاوه بر آن تاثیرات مثبت آن را در بهبود سئو سایت خود شاهد باشید.