نقشه راه یا Breadcrumb چیست؟

نام breadcrumb از داستان هانسل و گرتل گرفته شده . همانطور که هانسل تکه های نان را در مسیر خانه قرار می داد تا مسیر برگشت را گم نکند breadcrumb هم همینگونه عمل میکند و به کاربر کمک می کند تا مسیر خود را سریعتر و راحت تر پیدا کنند و سر در گم نشوند . افرادی که طراحی سایت انجام می دهند برد کرامب ها را به منظور بهبود راهبری وب سایت قرار می دهند و در بهینه سازی وب سایت نیز موثر است .

برد کرامب

در کل سه نوع bread crumb را می توان تعریف کرد .

1. نقشه راه از نوع لوکیشن : بردکرامب breadcrumb های مربوط به لوکیشن از رایج ترین نوع bread crumb می باشد که در این نوع bread crumb به کاربر نشان می دهد که در کدام قسمت از وب سایت قرار دارد . این نوع نقشه راه در سایت هایی که از نظر محتوا غنی تر می باشند و تعداد لایه های کاربردی بیشتری می باشند استفاده می شود .

2. برد کرامب از نوع Attribute : این نوع از برد کرامب ها که خود نوعی رایج از برد کرامب می باشند ، به صورت فیلتر عمل می کنند و به صورت ثابت نیستند، بلکه بر حسب انتخاب کاربر پیوسته تغییر می کنند . در واقع این برد کرامب ها جایگاه شما در وب سایت نشان نمی دهند ولی در عوض به شما نشان می دهند که مطلب آن صفحه در مورد چه موضوعی می باشد . معمولا این برد کرامب ها در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی استفاده می شود و کاربر را قادر می سازد تا با استفاده از فیلتر های مشخص محصول مورد نظر خود را بیابد به عنوان مثال می توان سایت های فروش ماشین را مثال زد .

3. برد کرامب های مسیر : برد کرامب های مسیر کمترین کاربرد را در وب سایت ها دارند . در واقع این برد کرامب ها همان کاری را می کنند که دکمه back در مرورگر ها دارند . در توضیح بیشتر می توان گفت که این برد کرامب ها هیچ کمکی به UX سایت نمی کند و در بیشتر مواقع یک جز زاید و اضافه می باشد . در واقع این نوع برد کرامب ها به نوعی منسوخ شده است .

در یک جمع بندی کلی می توان گفت که برد کرامب های لوکیشن برای سایت هایی مفید است که از نظر محتوا بسیار غنی می باشد و صفحات زیادی دارند . به عنوان مثال سایت دیجی کالا می تواند مثال خوبی باشد که هزاران صفحه و لایه کاربردی دارد .

برد کرامب های ATTRIBUTE مناسب سایت های فروشگاهی می باشد که به وسیله آنها بتوانید فیلترهای دلخواه را اعمال کرده و راحت تر بتوانید محصول مورد نظر را پیدا کنید .