نرخ کلیک ClickThrough Rate or CTRچیست ؟

نرخ کلیک (CTR) مفهوم فوق العاده مهم در بازاریابی موتورهای جستجو است. ساده ترین تعریف این است که میزان کلیک از درصد افرادی  که پس از دیدن آگهی یا لینک شما کلیک می کنند.CTR مخفف  Click Through Rate است.به عنوان مثال وب سایتی در نتیجه ی جستجوی های گوگل در کلمه ی “بهینه سازی وبسایت” 2000 بار ظاهر شده است و تعداد کلیک روی لینک آن  200بار بوده است CTR آن می شود ۲۰ درصد، یعنی ۲۰ در صد جستجو کنندگان روی لینک این وب سایت کلیک کرده اند.

نرخ کلیک -پیام آوران پارسیان

تاثیرCTR بر سئو و رتبه های گوگل

از آنجایی که گوگل نتایج را بر حسب عکس العمل کاربران تا حد بسیاری تغییر می دهد سی تی آر( (CTR نیز می تواند تاثیر بسزایی در رتبه  شما  SERP داشته باشد و بالا بودن آن به معنای این است که شما برای آن جستجو نتیجه ی مناسبی بوده اید. در صورتی که کسب و کار اینترنتی شما نوپا است و نام وب سایتتان معروف نمی باشد، برندینگ و تبلیغات روی نام سایت شما می تواند تاثیر مطلوبی در CTR و در نتیجه سئو سایت شما داشته باشد.

 راه حل برای بهبودCTR  چیست:

  • ایجاد برندینگ قوی و دست برتر و شناخت کاربران از نام و برندتان
  • استفاده از  description مناسب یعنی مناسب با موضوع باشد و توضیحی اولیه در رابطه موضوع
  • استفاده از عنوان مناسب برای هر صفحه
  • پرهیز از محتوای نامناسب و تکراری، خدمات بی کیفیت، ظاهری نا مناسب و آموزش bounce rate را مطالعه کنید.
  • ارائه محتوا و خدمات خوب به کاربر

نرخ کلیک -پیام آوران پارسیان

تجربه ی کاربری را در اولویت ها قرار دهید:

تصور کنید موضوعی را در رابطه با "بهینه سازی سایت" جستجو کرده اید و در میان نتایج بدست آمده با وب سایتی جامع کامل، با طراحی بی نظیر روربرو می شوید که نویسنده ی آن به تمام سوالات شما به طور واضح پاسخ داده و در مقابل با سایت دیگری روبرو می شوید که اصلا مرتبط با سوال شما نبوده و با استفاده از ترفندهای سئو در آن نتایج موفق به کسب رتبه شده است. در اینجا شما به احتمال زیاد از این سایت خارج می شوید و بانس ریت این سایت را بالا می برید!

و در ادامه اگر موضوعی مشابه را جستجو کنید و مجددا در نتایج جستجو هر دو وب سایت را مشاهده کنید دیگر روی لینک سایت دوم کلیک نخواهید کرد و به دنبال لینکی از سایت معتبر و قابل اطمینان می گردید . گوگل اهمیت زیادی به این عکس العمل های کاربران قائل است و نتایج را بر اساس آن تعیین خواهد داد.