طراحی سایت با Asp.net

ASP.NET یک چارچوب کاربردی برای طراحی سایت میباشد که توسط شرکت مایکروسافت ساخته شده است. این نرم افزار در اختیار برنامه نویسان قرار میگیرد تا در ساخت سایتها، سرویس و برنامههای Web، به همراه سرویس‌های Web XML به آنها کمک کند. این بخش زیر ساختی، به عنوان جانشینی برای تکنولوژی صفحات سرویس دهنده فعال (ASP) محسوب میشود. ASP یکی از امکانات نوشتن Framework.NET میباشد که مبتنی بر زبانهای مشترک در حال اجرا است.

ASP.NET  نسل بعدی Active Server Pages یا ASP است. این محصول به عنوان شاخص اصلی فناوری در ساخت سایتها در میکروسافت شناخته شده است که با استفاده از آن میتوان وب سایت را بدون در نظر گرفتن معیار کوچک یا بزرگی طراحی و پیاده سازی نمود. سهولت استفاده و قابلیتها موجب شده تا این محصول در میان کاربران از محبوبیت بالایی برخوردار باشد.

نحوه عملکرد ASP.NET

ASP با استفاده از روش نمایش مرکب ترجمه‌ای عمل میکند که در طول تألیف الگوی (.aspx)، پرونده درون قالب کد تدوین شده که نهایتا یک درخت کنترل (مرکب) ساخته میشود. قالب ایستا نتیجه اصلی کار خواهد بود. متن اصلی درون نمونه‌هایی از کلاس کنترل قرار میگیرد و کنترل‌های سرویس دهنده توسط نمونه‌هایی از یک کلاس کنترل ویژه، نمایش داده میشود. در ASP.NET، کد شروع با کد نوشتاری کاربر و نتایج در یک ویژگی کلاس برای صفحه، با هم ترکیب میشوند.

اهمیت طراحی سایت با Asp.net

یکی از هدفهای مهم Asp.net، ایجاد کارایی بر روی سایر فناوری‌های مبتنی بر متن است. این کار توسط تالیف کد سمت سرویس دهنده به یک یا بیشتر، از پرونده‌های DLL روی سرویس دهنده WEB به شکل خودکار انجام میشود و عامل توسعه صفحات است. به همین دلیل به یک مرحله مجزا برای تألیف جداگانه نیاز نخواهیم داشت.

ASP X و سایر پرونده‌های منبع در یک میزبان مجازی بر روی یکی از سرویس‌های اطلاعاتی اینترنت قرار میگیرند. نخستین باری که یک سرویس گیرنده صفحه‌ای را درخواست می‌کند، چارچوب کاری NET پرونده‏ها را درون یک انجمن NET آنالیز و تالیف و سپس پاسخ را ارسال مینماید. درخواست‌های بعدی توسط پرونده‌های DLL صورت میگیرد. به این شکل که پیش فرض به محض اولین درخواست ASP.NET، سایت را در دسته‌ای متشکل از هزاران پرونده تالیف میکند. در صورتی که به دلیل بروز مشکل، فرایند تالیف مدت زمان زیادی به طول بینجامد، اندازه دسته یا راهبرد تالیف پیچیده میشود و توسعه دهنده‌ها می‌توانند تألیف مقدماتی خودشان را قبل از گسترش، گزینش نماید. جهت برطرف کردن نیاز به تالیف، این امر در یک محیط تولید صورت میگیرد.

معایب Asp.net

صفحات سرویس دهنده فعال قدیمی (ASP) و ASP.NET قابلیت اجرا در یک برنامه WEB را بطور همزمان دارند. این رویکرد طراح سایت را قادر میسازد تا به جای تغییر حالت برنامه‌ها، به آهستگی آنها را جا به جا کند. درIIS ۶٫۰ و قبل از آن، صفحاتی که با نسخه‌های متفاوتی از چارچوب کاری ASP نوشته شده اند، بهینه ساز نمی تواند حالت جلسه را بدون استفاده از کتابخانه‌های مشخص ثابت تقسیم نماید که این محدودیت در درASP.NET برطرف شده و برنامه‌های ASP در کنار یکدیگر بر رویIIS ۷ قابل اجرا هستند. در IIS ۷، نمونه‌ها قابل اجرا در خطوط مجتمع هستند و به طراح اجازه میدهد تا نمونه‌ها را در هر زبانی که میخواهد بنویسد. که به تبع آن، نمونه برای درخواست جستجوگران زبان نوشته شده، نمایش داده میشود.

گاهی اجرای ASP.NET باعث می شود تا پردازش عامل در حلقه گرفتار شود. این اتفاق ممکن است به دلیل بی احتیاطی رخ دهد و باعث می شود تا پردازش عامل بیش از ۶۰ درصد از رم موجود را مصرف کند. در این شرایط اگر برنامه برای استفاده از جلسه داخلی تنظیم شده باشد، ممکن است کاربران حالت جلسه را گم کنند. اگر برنامه برای ذخیره کردن اطلاعات اعتبار سنجی، به حالت جلسه وابسته باشد و با استفاده از جلسات درون پردازشی، پیکربندی شود؛ در شرایطی که پردازش در حلقه گرفتار شود، ارتباط کاربر قطع میشود.

ویژگیهای ASP.NET

 صفحات ASP.NET کامپایل میشوند. به این معنا که اگر یک صفحه ASP.NET برای اولین بار توسط یک مراجعه کننده به سایت فراخوانی شود، آن صفحه ابتدا کامپایل شده و بر روی سرور بایگانی و سپس در فراخوانیهای بعدی مورد استفاده قرار میگیرد. صفحات ASP.NET سرعت بالایی دارند و در مدت زمان کوتاه اجرا میشوند.

صفحات ASP.NET با ابزارهای روی سرور ساخته میشوند که ابزارهای موجود در ASP.NET میتوانند صفحات پیچیده وب را براحتی طراحی نمایند. برای مثال استفاده از ابزار Data Grid میتواند دادههای موجود در یک بانک اطلاعاتی را براحتی نشان دهد.

مجموعهASP.NET عضوی از بدنه NET. میباشد و دارای بیش از 4500 کلاس آماده برای استفاده در ASP.NET است. این کلاسها توانایی پاسخ به تمام نیازهای برنامه نویسان را دارند. برای مثال، میتوانند بر حسب تقاضا برای تولید تصاویر، به رمز درآوردن یک فایل و یا ارسال یک نامه مورد استفاده قرار بگیرند.