در مورد شبکه های اجتماعی (Social) و بهینه سازی سایت (SEO) بد فکر نکنید

ارتباط شبکه های اجتماعی با بهینه سازی وب سایت

موضوع تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو سایت به اندازه ای فراگیر شده است که توجه تعداد بسیار زیادی از مدیران وب سایت ها را به خود جلب کرده است. در اینکه شبکه های اجتماعی بر سئو سایت تاثیر می گذارد، هیچ شکی نیست، اما میزان تاثیرگذاری آنها همچنان مبهم و گنگ می باشد. در همین راستا در این مقاله سعی کرده ایم که تا حدی به بررسی تاثیر هر کدام از شبکه های اجتماعی بر سئو سایت بپردازیم.

تاثیر بهینه سازی شبکه های اجتماعی بر موفقیت یک سایت

به طوری کلی یک شبکه اجتماعی و یا همان social media به وسیله 2 نوع حساب کاربری تحت عنوان حساب کاربری تجاری و حساب کاربری شخصی فعالیت می کند که هر کدام از این حساب ها به نوبه خود بر بهینه سازی و سئو سایت تاثیرگذار می باشد. موتور جستجو گوگل این قابلیت را دارد که فعالیت های یک وب سایت را در شبکه های اجتماعی رصد کند و مورد بررسی قرار دهد.
تصاویر، مطالب، ویدئوهایی که یک وب سایت در شبکه های اجتماعی منتشر می کند و همچنین تعداد دنبال کنندگان آن وب سایت برای گوگل اهمیت بسیار زیادی دارد و به آن وب سایتی که فعالیت بهتر و بیشتری در شبکه های اجتماعی داشته باشد، رتبه بهتری می دهد. بهینه سازی شبکه های اجتماعی با اشتراک گذاری مطالب در حساب کاربری شخصی امکان پذیر می باشد و اگر این مطالب برای کاربران جذابیت داشته باشد و آن را بین دیگران به اشتراک بگذارند، باعث می شود که رتبه آن وب سایت در نتایج جستجوی گوگل بالاتر برود.

تاثیر شبکه های اجتماعی بر موفقیت سایت

تاثیر دکمه های اشتراک گذاری سریع در شبکه های اجتماعی بر روی سئو سایت

مدیران وب سایت ها با قرار دادن دکمه اشتراک گذاری مطالب در سوشیال مدیا ها، می توانند رتبه خود را در نتایج جستجو گوگل تا میزان قابل توجهی ارتقا دهند. دکمه های اشتراک گذاری سریع مطالب در شبکه های اجتماعی، بیشتر در کشورهایی خارج از ایران رسمیت دارد و متاسفانه در ایران به این موضوع اهمیت چندانی داده نمی شود. از این رو اگر حتی مقدار کمی از مطالب یک وب سایت در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود، تاثیر خوبی بر روی رتبه آن وب سایت خواهد داشت.

تاثیر دکمه های اشتراک گذاری سریع در شبکه های اجتماعی بر روی سئو سایت

بررسی تاثیر هر کدام از شبکه های اجتماعی در بهینه سازی سایت

امروزه شبکه های اجتماعی بسیار زیادی در حال فعالیت هستند که روز به روز به تعداد آنها نیز افزوده می شود. در بین این سوشیال مدیاها، یک سری سوشیال مدیا وجود دارد که نسبت به سایرین تاثیر بیشتری بر رتبه یک وب سایت می گذارد. از این رو در ادامه قصد داریم به بررسی تاثیر هر کدام از این شبکه های اجتماعی بر وب سایت ها بپردازیم.

بررسی تاثیر هر یک از شبکه های اجتماعی بر سئو سایت

تاثیر شبکه های +Google و Facebook بر سئو سایت

در چند سال اخیر، شبکه اجتماعی تاثیر بسیار زیادی بر روی سئو سایت می گذاشت، این تاثیر به اندازه ای بود که مدیران وب سایت ها بعد از یک روز فعالیت در آن، تاثیر آن را به وضوح می دیدند. اگرچه تاثیر گوگل پلاس در افزایش رتبه وب سایت ها نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است، ولی هنوز از مدیران وب سایت ها می توانند با اشتراک گذاشتن مطالب خود در گوگل پلاس رتبه وب سایت خود را از نظر سئو سایت افزایش دهند.

از آنجایی که گوگل پلاس، متعلق به گوگل بوده و زیر نظر آن فعالیت می کند از این رو، توجه به ویژه ای به آن خواهد داشت. فیسبوک نیز مانند گوگل پلاس می تواند در بالا بردن رتبه یک وب سایت تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. اگر مدیران می خواهند از طریق شبکه اجتماعی فیسبوک رتبه وب سایت خود را افزایش دهند، بهتر است که یک صفحه تجاری در این شبکه ایجاد کرده و مطالب خود را به طور مستقیم در این صفحه قرار دهند. علاوه بر این، اشتراک گذاری مطالب در صفحه شخصی نیز مانند صفحه تجاری تاثیرگذار خواهد بود. انتشار ویدئو ها در یوتیوب و اشتراک گذاری آنها در فیسبوک، باعث بالا رفتن سرعت Index، بهبود سئو و همچنین افزایش محبوبیت وب سایت مورد نظر می شود.

تاثیر google + و Facebook بر سئوی سایت

تاثیر twitter و Linkedin بر سئو سایت

اگرچه شبکه اجتماعی توییتر می تواند به سئو سایت کمک کند ولی میزان تاثیر آن به اندازه سایر سوشیال مدیا ها نخواهد بود. به هر حال اگر مدیر یک وب سایتی تصمیم بگیرد که از توییتر هم برای سئو سایت خود استفاده کند، باید اطمینان داشته باشد که کاربران مطالب آن وب سایت را در تعداد بسیار بالا به اشتراک می گذارند. چرا که، هر چقدر تعداد ریتوییت (retweet) های مطالب بیشتر باشد، آن وب سایت از نظر سئو در جایگاه خوبی قرار می گیرد.
شبکه اجتماعی لینکدین، بهترین و مناسب ترین مکان برای قرار دادن مقالات می باشد. از این رو مدیران وب سایت ها برای استفاده حداکثری از این شبکه، باید مقاله بنویسند و آن را در لینکدین به اشتراک بگذارند. این شبکه اجتماعی تاثیر فوق العاده ای بر سئو یک سایت می گذارد.

تاثیر Linkedin و twitter بر سئو وب سایت

تاثیر Instagram و تلگرام بر سئو سایت

شبکه اجتماعی اینستاگرام مانند سایر سوشیال مدیاها نمی تواند رتبه یک سایت را از نظر سئو بهبود دهد. اما اگر به هر دلیلی فردی قصد داشته باشد که با استفاده از اینستاگرام سئو سایت خود را افزایش دهد، حتما باید برای خود business page ایجاد کند. اگرچه این شبکه تاثیر چندانی بر سئو سایت ندارد ولی در معروف شدن یک برند کمک بسیار زیادی خواهد کرد.
شبکه اجتماعی تلگرام نیز مانند اینستاگرام تاثیر قابل توجهی بر سئو سایت ندارد. اما اگر مدیر سایت، در کانال تلگرامی خود محتوای خوب و جذابی تولید کند، به گونه ای که کاربر مشتاق شود که ادامه مطلب را در وب سایت مورد نظر دنبال کند، تعداد بازدید کنندگان سایت افزایش پیدا می کند که این موضوع به نوبه خود باعث بهبود رتبه سایت مورد نظر در نتایج موتور جستجو گوگل می شود.