دروپال، وردپرس یا جوملا بهترین CMS برای طراحی سایت کدام است؟

سیستم مدیریت محتوای سایت (WCMS) به ابزارهایی گفته می شود که به منظور درج مطالب، تصاویر، پیوندها و به طور کلی مدیریت سایت استفاده می شود. این سیستم به کاربران مبتدی اجازه می دهد تا در رابطه با زبان‌های برنامه‌نویسی وب یا زبان‌های نشانه‌گذاری، محتوای وب‌سایت خود را به سادگی ایجاد و مدیریت کنند. اما از آنجا که سیستم مدیریت محتوا به دانش تخصصی نیاز دارد و از سوی دیگر بسیاری از وبمسترها و مدیران سایت ها فرصت کافی برای فرا گرفتن این تخصص را ندارند، باید به دنبال راه های آسانتر بود. 

یکی از این راه ها استفاده از نرم افزارهای از پیش ساخته است که در زیر مجموعه سیستم مدیریت محتوای سایت قرار می گیرند. کار با این ابزارها به دانش خاصی نیاز ندارد. به طوری که حتی افراد مبتدی نیز می توانند به راحتی از آنها استفاده کنند. ابزارهای از پیش ساخته انعطاف پذیر هستند و می توانند تمامی نیازهای وبمسترها را تحت پوشش قرار دهند. از جمله این ابزارها دروپال، وردپرس و جوملا هستند.

این ابزارها به طور رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرند و کار با آنها بسیار ساده است. به طوری که می توان امکانات جدیدی را به آنها اضافه کرد. در عین حال هر یک از این ابزارها نقاط ضعف و قوت خود را دارند. در زیر به بررسی این ابزارها می پردازیم.

ابزار وردپرس در طراحی سایت

سیستم مدیریت محتوای وردپرس به عنوان یکی از ابزارهای ساخت بلاگ شناخته شده است. این ابزار به دلیل پایه قوی و امکانات متعددی که دارد، در حال حاضر در طراحی سایت نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به طوری که هر نوع سایتی را می توان با استفاده از ابزار وردپرس راه اندازی کرد.

ودپرس دارای قالب های متعددی است و پلاگین ها و ویدگت های زیادی نیز دارد. بسیاری از کاربران و طراحان سایت از ابزار وردپرس استفاده می کنند. با استفاده از قالب ها و پلاگین های این ابزار، کاربران می توانند به راحتی وردپرس را به شبکه اجتماعی، فروم، سایت فروشگاهی و ... تبدیل کنند. علاوه بر این، ابزار وردپرس دارای قابلیت ایجاد سایت های مولتی بلاگ و چندین سایت با استفاده از یک پایه می باشد. 

مزایای استفاده از وردپرس

از جمله مهمترین مزایای وردپرس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-          بسیاری از وب سایت ها با استفاده از ودپرس طراحی می شوند. در نتیجه مطالب آموزشی زیادی وجود دارد و می توان از تجارب سایر وبمسترها استفاده کرد.

-          پلاگین ها و قالب های وردپرس به صورت رایگان و غیر رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد و به آنها امکان طراحی هر نوع سایتی را می دهد.

-          کنترل پنل وردپرس کاربر پسند و ساده است که کاربران را برای مدیریت سایت کمک می کند.

معایب ابزار ورودپرس

از جمله معایب ابزار ورد پرس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-          این ابزار برای سایت های ساده مناسب نیست.

-          اگر سایت به صورت پیش فرض نصب شود، ممکن است در آینده به مشکلات امنیتی دچار شود.

-          این نرم افزار پشتیبان رسمی ندارد و در نتیجه برخی از مشکلات بی جواب خواهند ماند.

ابزار جوملا در طراحی سایت

سیستم مدیریت محتوای جوملا در دانشگاه هاروارد استفاده می شود. این سیستم نیز دارای کاربران زیادی است و برای طراحی انواع سایت های ساده و پیچیده مناسب می باشد. از طریق ابزار جوملا می توان انواع سایت را به صورت فروشگاه اینترنتی، شبکه اجتماعی، کتابخانه، شبکه اجتماعی و .... راه اندازی کرد. این ابزار دارای پلاگین، کامپوننت و امکانات جانبی متعددی است. از آنجا که کار با ابزار جوملا ساده است، به دانش برنامه نویسی نیاز ندارد و می توان آن را در سیستم پایه نیز نصب کرد.

مزایای ابزار جوملا

این ابزار دارای مزایای زیر می باشد:

-          با استفاده از ابزار جوملا می توان حساب کاربری را از حساب های OpenID، Google و LDAP استخراج کرد.

-          ابزار جوملا دارای 7 هزار اکستنشن می باشد.

-          از آنجا که تعداد کاربران ابزار جوملا زیاد هستند، مطالب آموزشی کافی برای آن وجود دارد.

 

معایب ابزار جوملا

از جمله معایب ابزار جوملا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-          اگر چه ابزار جوملا دارای کنترل پنل قدرتمندی است، اما کاربر پسند نیست.

-          در مقایسه با سایر ابزارهای طراحی سایت، قالب های آن ضعیف تر هستند.

-          این ابزار برای طراحی سایت های ساده مناسب نیست.

 

ابزار دروپال برای طراحی سایت

سیستم مدیریت محتوای دروپال به عنوان یکی از ابزارهای مهم طراحی وب سایت می باشد. این ابزار دارای امکانات بی شماری است که طراحان را برای راه اندازی وب سایت یاری می دهد. همچنین ابزار دروپال برای طراحی سایت های داخلی و خارجی و همچنین ایجاد محتوا مناسب است. این ابزار کاربران بی شماری دارد و دارای فروم ها و انجمن های متعددی می باشد. روزانه مطالب آموزشی و مقالات زیادی در رابطه ابزار دروپال منتشر می شود که طراحان سایت را برای استفاده از این ابزار کمک می کند. 

مزایای ابزار دروپال

از جمله مهمترین مزایای ابزار دروپال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-          داشتن تعداد زیادی کاربر که در نتیجه امکان نشر مطالب آموزشی و نحوه استفاده از ابزار را تسهیل کرده است.

-          ابزار دروپال دارای 6 هزار ماژول است که امکان هر نوع سایتی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

-          هزینه های طراحی سایت با استفاده از ابزار دروپال مقرون به صرفه است.

معایب ابزار دروپال

-          این ابزار برای طراحی ساده های ساده مناسب نیست.

-          از ابزار دروپال نمی توان برای سایت های تجاری استفاده کرد. زیرا امنیت آنها کمتر است.