تغيير نام وبمستر گوگل به سرچ کنسول

به روز رسانی جدید در سرچ کنسول (Google Webmaster)

وبمستر تولز گوگل (Webmaster Tools) عبارت است از یک سرویس تحت وب که با توجه به معیارهای شرکت گوگل، به منظور راهنمایی و کمک به وبمسترها و افزایش کیفیت سایت‏ها، ایجاد شده است. جهت تایید هویت سایت‏ها در وبمستر تولز، گوگل از دو طریق می‏توان عمل کرد: در روش اول کدهای اچ تی ام ال به صفحه اول سایت و در قسمتAlternate methods، اضافه می‏شود. در روش دوم می‏توان یک فایل را با نام مشخص در مسیر اصلی سایت و در قسمت Recommended methods، قرار داد. روش دوم برای کسانی که به کدهای html آشنایی کافی ندارند، مناسب است. پس از تایید امکانات، هویت سایت در وبمستر گوگل مشخص می‏شود.

این ابزار بطور رایگان در اختیار مدیران وب سایت‏ها قرار می‏گیرد که دسترسی به وضعیت ایندکس و مشاهده نمای بهینه شده وب سایت را امکان پذیر می کند. از سوی دیگر، وبمستر گوگل، نقشه وب سایت‏ها را به موتور جستجوی گوگل معرفی می‏کند و آخرین بازدید گوگل و آمار کلمات کلیدی و تعیین نحوه نمایش دامنه در نتایج جستجو بصورت www یا بدون www را بر عهده می‏گیرد.

سرچ کنسول (Search Consoel)

گوگل برای رتبه سایت‏ها از الگوریتم‏های خاصی پیروی می‏کند که هیچ گاه آن‏ها را مشخص نمی کند. از سوی دیگر در دوره‏ های زمانی نامشخصی، این الگوریتم‏ها تغییر می‏کند و پارامترهای جدیدی جای آن را می‏گیرند. یکی از تغییراتی که اخیرا توسط این شرکت صورت گرفته است، تبدیل وبمستر گوگل به سرچ کنسول (Search Console) است. گوگل دلایل خود را برای این تغییرات منتشر نکرده اما مشخص است که هدف آن جلوگیری از فریبکاری وب سایت‏ها می باشد.

در حال حاضر وبمسترها، بازاریابان اینترنتی، طراحان سایت، توسعه دهندگان نرم افزار، برنامه نویسان و به طور کلی تمامی کسانی که در ارتباط با اینترنت و وب سایت هستند، از ابزار وبمستر گوگل استفاده می‏کنند. ابتدا این ابزار به شکل ابتدایی طراحی شده بود، اما در حال حاضر سرچ کنسول نسخه کاملتری از این ابزار است که برای ارتقا رتبه سایت، می تواند توسط کسانی که تمایل زیادی جهت شناخت الگوریتم‏های گوگل دارند، مورد استفاده قرار بگیرد. هدف از این ابزار، ارائه اطلاعات جامع در رابطه با بهینه سازی وب سایت و پارامترهای آن می‏باشد.

این ابزار توانسته است با رویکردی جدی تر به بهینه سازی وب سایت ‏ها توجه داشته کند. امکاناتی که در سرچ کنسول یافت می‏شود، به مراتب نسبت به وبمستر گوگل بیشتر است. این امر موجب شده تا گستره کاربران سایت بیشتر شود. بطوری که شاهد استفاده روزافزون برنامه نویسان موبایل از این ابزار هستیم.

کاربرد و استفاده سرچ کنسول

از آنجا که یکی از قابلیت‏های جدید سرچ کنسول تعیین چگونگی ایندکس محتوای نرم افزار موبایل توسط گوگل است، لذا توسعه دهنده ‏های نرم افزارهای اندرویدی از طریق آن می‏توانند متوجه ایندکس شدن محتوای برنامه اندروید در نتایج جستجوی گوگل شوند. همچنین از طریق این ابزار می‏توان صفحات جذاب برای کاربران را تشخیص داد. 

دلایل تغییر نام وبمستر گوگل به سرچ کنسول

گفتیم گوگل هیچ دلیل قاطعی در تبدیل وبمستر گوگل به سرچ کنسول مشخص نکرده است، اما براساس بررسی‏های انجام شده توسط کارشناسان می‏توان موارد زیر را ذکر کرد:

  • قابلیت سرچ کنسول برای بررسی کارایی وب سایت در صفحه اول گوگل
  • حصول اطمینان از دسترس بودن محتویات وب سایت توسط گوگل
  • حذف صفحاتی که وبمستر علاقه ای برای نمایش آنها ندارد
  • قابلیت مشاهده تعداد کلیک‏هایی که از صفحه نتایج گوگل بر روی صفحات وب سایت انجام می‏شود
  • تجزیه و تحلیل محتوای اسپم شده توسط گوگل
  • بررسی جستجوهایی که موجب شده تا صفحات وب سایت در نتایج گوگل قابل مشاهده باشد
  • بررسی جستجو‏هایی که موجب افزایش ترافیک سایت شده است
  • بررسی صحت و درستی قیمت‏ها، توضیحات و اتفاقات در صفحه نتایج گوگل
  • بررسی کارایی وب سایت در گوشی‏های هوشمند

موارد استفاده از سرچ کنسول

سرچ کنسول برای گروه‏های زیر قابل استفاده می‏باشد:

مدیران سایت؛ به منظور بهینه سازی سایت، مدیران سایت‏ها می‏توانند از ابزار سرچ کنسول استفاده کنند چرا که این ابزار می‏تواند اطلاعات مفیدی در رابطه با خطاها، سرعت و هک شدن وب سایت را در اختیار آنها قرار دهد.

صاحبان کسب و کار اینترنتی؛ برای افرادی که در اینترنت به کسب و کارهای تجاری مشغول هستند، آشنایی با سرچ کنسول می‏تواند در ارتقای کسب و کار به آنها کمک کند.

مهندسین سئو؛ مهندس سئو می‏توانند برای افزایش ترافیک سایت و تصمیم گیری‏های تکنیکی از قابلیت‏های حرفه ای سرچ کنسول استفاده کنند. در این رابطه شرکت گوگل ابزارهایی از قبیل Google Adwords ، Google Trends ،Google Analytics را در اختیار مهندسین سئو قرار داده است.

برنامه نویسان وب: برای نوشتن سریع تر و راحت تر کدهای برنامه نویسی می‏توان از ابزار سرچ کنسول استفاده کرد.