تاریخچه جوملا

طراحی سایت هر روز به شکل و شیوه جدیدتری انجام می شود. طراحی ابزارهای جدیدتر برای راه اندازی وب سایت ها، موجب راحت شدن کار برنامه نویسان می شود. در این میان جوملا نیز یکی از ابزارهای طراحی سایت است. این نرم افزار در سال 2005 طراحی شد. زمانی که گروه نرم افزاری به نام «مایکرو» برای طراحی ابزار جدید در راه اندازی سایت دست به کار شدند توانستند این ابزار را طراحی کنند. هدف آنها از طراحی این نرم افزار، مدیریت محتوای سایت به شکل بهتر و موثرتر از قبل بود.

این نرم افزار دارای کدهای open بود که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گرفت. همین ویژگی موجب شد تا تمامی طراحان سایت و برنامه نویسان بدون پرداخت هیچ هزینه ای، بتوانند از نرم افزار جوملا استفاده کرده و به راحتی، برای راه اندازی و طراحی سایت ارزان اقدام کنند. در سال 2008، تعدادی از اعضای گروه مایکرو توانستند در کنار نرم افزار جوملا، نسخه جدیدتر جوملا را طراحی کنند. این نرم افزار نیز در زیر مجموعه کدهای CMS قرار می گرفت و تا حد زیادی در طراحی سایت موثر واقع شد. 

شروع برای طراحی جوملا

با وجودی که جوملا از سال 2005 وارد عرصه طراحی سایت شد، اما باید تاریخ اصلی آن را در سال 2001 جستجو کرد. در این سال نرم افزار مامبو طراحی شد که بعدها پایه طراحی جوملا شد. نرم افزار مامبو توسط مهندسان شرکت مایکرو در استرالیا نوشته شد. این نرم افزار دارای کدهای باز یا Open Source بود که به شکل حرفه ای بوده و در ردیف نرم افزارهای CMS قرار می گیرد.

پس از مدتی برنامه نویسان توانستند پیشرفت های زیادی را در مامبو ایجاد کرده و پلاگین نویسی برنامه را گسترش و قدرت آن را بیشتر کنند. بعدها همین کار موجب شد تا شرایط ایده پردازی سایر برنامه نویسان نیز فراهم شود. به طوری که تمامی طراحان سایت و برنامه نویسان توانستند در مامبو تغییرات زیادی را ایجاد کرده و آن را گسترش دهند. از آنجا که مامبو به صورت OPEN طراحی شده بود، امکان داخل کردن کدها را برای تمام برنامه نویسان فراهم می کرد. سرانجام پس از مدت کوتاهی، مامبو به یک نرم افزار حرفه ای CMS یا مدیریت محتوی متن باز مبدل گردید.

اگر چه در اواسط کار با مامبو و گسترش آن با وقفه و اختلاف میان اعضا مایکرو همراه شد، اما همین امر موجب شد تا زمینه پیشرفت و تبدیل آن به جوملا فراهم شود. در سال 2005 بود که نرم افزار جوملا توسط همین تیم طراحی شد و به سرعت در طراحی سایت حرفه ای تاثیرات شگرفی بر جای گذاشت. در ابتدا جوملا شباهت زیادی به نسخه اولیه خود، مامبو داشت که بعد با تلاش اعضا از حالت اولیه خارج شد. با پیشرفتهایی که در این زمینه صورت گرفت، موجب شد تا تنها در سال نخست طراحی جوملا، بیش از دو و نیم میلیون بار دانلود شود. همچنین نزدیک به 65 هزار برنامه نویس به عضویت جوملا درآمدند. با استقبال گسترده کاربران و برنامه نویسان، این نرم افزار به زبان های دیگر نیز ترجمه شد.

امکانات جوملا از ابتدا تاکنون

اگر چه جوملایی که در ابتدا طراحی شد، با آنچه امروز در اختیار برنامه نویسان قرار می گیرد، تفاوت های زیادی با هم دارند، اما نهایتا در این نرم افزار تمامی اصول و استانداردهای لازم جهت راه اندازی سایت فراهم می شود. تمامی سایت هایی که از طریق جوملا راه اندازی می شوند، همگام با استانداری های بین المللی هستند. امکانات نرم افزارِ جوملا شامل سیستم ارسال و ویرایش مقاله، سیستم نظر سنجی، سیستم مدیریت تبلیغات، سیستم عضو گیری، مدیریت قدرتمند منو و ... می باشد. همچنین کاربران می توانند جوملا را براساس نیاز خود و سایت ویرایش و شخصی سازی کنند.