تاريخچه وردپرس

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا برای سایت‌ها و وبلاگها به شمار میرود که میتواند سایت‌های اجتماعی با افزونه‌های قدرتمندی از قبیل buddypress، انجمن با افزونه bbpress، و... را ایجاد کند. ورودپرس به عنوان یکی از قوی ترین ابزارها در دنیای اینترنت و نویسندگی آنلاین محسوب میشود که به وبلاگ نویسان و صاحبان وب سایتها در رسیدن به اهداف آنها کمک میکند. این سیستم با استفاده از زبان برنامه نویسی PHP نوشته شده و توسط مای ‌اس ‌کیوال پشتیبانی می‌شود که بصورت رایگان و باز، در اختیار مشتریان قرار میگیرد و در حال حاضر، نسخه‌ پست گرس ‌کیوال آن در بازار موجود است.


تاریخچه وردپرس

سیستم b2/cafelog به عنوان اولین سیستمی است که در وبلاگ‌نویسی از آن استفاده میشد. این سیستم اولین بار، توسط اون مت مولنوگ برای انتشار عکس‌هایی در سفر به واشنگتن مورد استفاده قرار گرفت. ورود پرس در سال 2003 با همکاری مت مولنوگ و مایک لیتل راه اندازی شد. این دو نفر تصمیم داشتن تا پروژه ای ایجاد کنند که توانایی آن فراتر از سیستم وبلاگ نویسی ساده باشد. برای بررسی تاریخچه وردپرس بهتر است بر اساس ورژنها عمل شود که در زیر به آن می پردازیم:

وردپرس نسخه 0.71

اولین نسخه سیستم وردپرسی که به بازار وارد شد، ورژن 0.71 بود که نسبت به نسخههای کنونی، بسیار ساده طراحی شده بود. بر روی این نسخه هیچ پیشخوانی تعبیه نشده است تا کاربران از آمار تالار گفتگو سایت خود و یا اخبار دیگر مطلع شوند. کاربران میتوانند سه حالت برای پست انتشار (Publish)، خصوصی ( Private) و پیش نویس (Draft) داشته باشند. این نسخه دارای انعطاف پذیری برای ذخیره نوشتهها است که یکی از مزایای ورژن 0،71 به شمار می رود.

وردپرس نسخه 1.0

ورژن 1،0، به عنوان دومین نسخه وردپرس، در سال 2004 منتشر شده و بنام یک موسیقی دان جاز Miles Daves نامیده شد. این نسخه به کاربران اجازه میدهد تا نوشته های خود را دسته بندی کنند و پیوندهای یکتای مناسب برای بهینه سازی وب سایت خود را ایجاد نمایند.

وردپرس نسخه 1.2

نسخه 1،2 در سال 2004 ساخته شد که دارای پنل مدیریتی و ویژگیهای دیگری برای مدیریت سایت بود. در این نسخه، کاربران میتوانند بخش افزونه ( plugin) را در پنل مدیریت مشاهده کنند. همچنین نسخه 1،2، افزایش قابلیتهای سایت بدون نوشتن را امکان پذیر نموده است. با استفاده از این نسخه، کاربر میتواند برای تنظیم نوشتههای خود بطور سیستماتیک، زیر دسته ( subcategories) ایجاد کنند. علاوه بر این، کاربر میتواند برای طراحی ظاهر (style) از تصویر شاخص در نوشتههای خود استفاده نماید.

وردپرس نسخه 1.5

در این نسخه پیشخوان محبوب وردپرس ایجاد شده است. با وارد شدن به نسخه 1،5 به جای صفحه پست، پیشخوان به کاربر نشان داده میشود. همچنین در این نسخه یک رابط زبانه دار وجود دارد که به منظور ایجاد یک پست یا صفحه، به کاربران اجازه میدهد تا بین زبانهها جابه جایی ایجاد کند. این قابلیت در نسخههای قبلی وجود ندارد.

این اولین نسخه در تاریخچه وردپرس است که کل ساختار پوسته را به فایلهای جداگانه مانند header.php، footer.php و sidebar.php تقسیم میکند و اگر شما در هر یک از این فایلها، تغییراتی را اعمال کنید فورا در کل سایت منعکس میشود.

وردپرس نسخه 2.0

نسخه 2،0 در سال 2005 طراحی شد که در نسخههای قبلی وردپرس در پنل مدیریت، قابلیت تغییر رنگهایی از سایههای سیاه و سفید و خاکستری به برخی از سایههای آبی وجود دارد. این نسخه میتواند ویرایشگر پیشرفته TinyMSC که از آن در قالب بندی پستها استفاده میشود را معرفی نماید. با استفاده از این نسخه، کاربران قادر به آپلود عکسها در پستهایشان هستند. در نسخه 2،0، پیش نمایش پوستهها از طریق screenshot.png به همراه ویژگیهای جدید دیگر، ایجاد شده است.

وردپرس نسخه 2.5

نسخه 2،5 وردپرس در سال 2008 طراحی و منتشر گردید. این نسخه توانسته است زیباترین پنل مدیریت وردپرس را به خود اختصاص دهد که پنل مدیریت وردپرس در آن شبیه به نسخههای در حال حاضر است. با ورود این نسخه اولین بار در تاریخ وردپرس کاربران قادر به آپلود تصاویر مختلف یا پیوست پستهای دیگر شدند.

وردپرس نسخه 2.7

با ورود نسخه 2،7 به بازار، وردپرس شروع به رشد نمود و هزاران وبلاگ نویس که ایدههای بزرگی برای سایتهای بزرگ آماده کرده اند، از آن استفاده نمودند. در این نسخه تمامی ساختار و پنل مدیریتی تغییر کرده است و یک سایدبار شامل پیوندهایی به ابزار اساسی مورد نیاز برای مدیریت یک سایت، طراحی شده است. همچنین در نسخه 2،7، پنل مدیریت به بخشهای مختلف از قبیل برچسب ( tag)، نظرات (comments)، انتشار ( publish) و ... دسته بندی شده است. این نسخه دارای دو ویژگی منحصر به فرد Screen Option و QuickPress میباشد که قابلیت های متعددی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

وردپرس نسخه 3.2

پنل مدیریت تحولات زیادی در نسخه 3،2 داشته است که موجب شده تا برخی تصور کنند این بطور کلی از ابتدا طراحی شده است. در این نسخه، استفاده از کدهای css سبک، موجب افزایش سرعت بارگذاری پنل شده است. از جمله مشخصههای نسخه 3،2 میتوان به وجود ابزار Full Screen Editor اشاره کرد که تجربه نوشتن بدون حواس پرتی را برای کاربران فراهم کرده است.

وردپرس نسخه 3.5

وردپرس نسخه 3.5 در دسامبر 2012 طراحی شد که در آن مدیریت رسانه (media manager ) به شکل منحصر به فردی طراحی شده است. همچنین راههای دیدنی و جذاب برای مدیریت تمام رسانهها در وبلاگ ارائه میشود. این نسخه برای صفحه نمایش Apple Rentia طراحی شده و از پنل مدیریت پشتیبانی میکند.

وردپرس نسخه 3.6

وردپرس نسخه 3.6 در سال 2013 با نام اسکار وارد بازار شد. این ورود پرس به عنوان آخرین نسخه آن معرفی شده و تمامی امکاناتی که هم اکنون در دسترس کاربران قرار گرفته در آن موجود است. براساس پیشرفت هایی که در نسخه های متعدد سیستم ورد پرس وجود دارد، امید است که در آینده شاهد تغییرات زیادی در امکانات و کاربردهای آن باشیم.