info@papgroup.ir
(021)49 296

تاثیر سرعت سایت بر بهینه سازی وبسایت

سرعت سایت بی شک یکی از مهمترین فاکتورهای بهینه سازی و SEO سایت به شمار می رود. زمانی که سرعت سایت کاهش می یابد، بازدیدکنندگان باید چندین لحظه را منتظر لود شدن صفحات بمانند که برای آنها خسته کننده است. در نتیجه بدون اینکه منتظر باز شدن صفحه بمانند، فورا آن را بسته و به سراغ سایت دیگری می روند. با ترک سریع صفحات توسط بازدیدکنندگان، موتورهای جستجو نسبت به سایت بدبین شده و رتبه آن را کاهش می دهند. گوگل برای لود شدن و بارگذاری صفحات حداکثر 4 ثانیه زمان در نظر گرفته که تمامی سایت ها باید کمتر یا نهایتا 4 ثانیه باز و لود شوند.

تاثیر سرعت سایت بر بهینه سازی وبسایت

تصور کنید در فرآیند بهینه سازی وب سایت , سایت شما در صفحه اول گوگل نمایش داده می شود اما زمانی که بازدیدکننده ها به سمت سایت می روند، صفحات لود نمی شود و بازدیدکننده ها نمی توانند محتوای سایت را مطالعه کنند. در صورتی که با افزایش سرعت سایت، بازدیدکننده پس از ورود به سایت می تواند به هر یک از صفحات سایت که تمایل دارد، رفته و تمامی بخش های سایت را مشاهده کند.

افزایش سرعت سایت می تواند از زمان طراحی ورد پرس آغاز شود. به این معنای که در زمان طراحی وردپرس برخی ماژول ها بهینه شده و در نتیجه زمان راه اندازی کامل سایت، شاهد سرعت بالای بارگذاری صفحات خواهیم بود. برخی از این فاکتوها عبارتند از:

استفاده از هاست مناسب

هاست تاثیر زیادی بر سرعت لود شدن صفحات دارد. برخی وبمسترها از هاست های اشتراکی استفاده می کنند. در صورتی که ممکن است این نوع هاست ها کم سرعت باشند و تمام زحمت طراحی سایت را بر باد دهد. هاست هایی که موجب بالاتر رفتن سرعت سایت می شوند، کلیه پلاگین ها و ماژول های لازم php و آپاچی برای پشتیبانی از تمامی قابلیت های وردپرس را دارند.

استفاده از قالب های سبک و ساده

قالب ها شکل و ساختار سایت را به نمایش می گذارند. برخی از قالب های گرافیکی بیش از حد پر حجم بوده و در نتیجه زمان لود شدن صفحات را افزایش می دهند. برای مثال قالب های انیمیشنی و پرحرکت، حجم زیادی را اشغال می کنند که در نتیجه سرعت سایت کاهش می یابد.

استفاده از پلاگین کش

پلاگین ها می توانند عملکرد وردپرس را در سایت، پرسرعت کرده و در نتیجه آن را بهینه کنند. پلاگین هایی که تنظیمات بیشتری داشته باشند، در افزایش سرعت سایت نیز موثرتر عمل می کنند. با نصب پلاگین بر روی سایت و فعال سازی آن می توان به بخش تنظیمات رفته و متناسب با نیاز خود آن را ویرایش کرد.

استفاده از شبکه های انتقال داده

شبکه های انتقال داده تاثیر زیادی در سرعت سایت دارند. این شبکه ها می توانند به راحتی تصاویر و اسکریپت های سایت را در نزدیکترین فاصله سروری در اختیار کاربران قرار دهند. 

بهینه سازی تصاویر

بهینه سازی تصاویر به دو شکل انجام می شود: 1- اتوماتیک کردن بهینه سازی آنها توسط نرم افزارهای همچون WP-SmushIt 2- کم حجم کردن تصاویر و استفاده از فرمت های با حجم کم. زمانی که تصاویر به صورت خودکار بهینه می شوند، به بررسی و تنظیم مجدد شما نیاز نخواهد بود و هر گاه لازم باشد، موتور جستجو به صورت خودکار آن را بهینه می کند. موتور جستجوی YAHOO دارای یک بهینه ساز تصاویر به نام Smush.it است که بدون کاهش کیفیت تصاویر، آنها را بهینه می کند.

بهینه سازی صفحه فرود

صفحه فرود مهمترین قسمت سایت است. زمانی که بازدیدکنندگان سایت را باز می کنند، وارد صفحه ورود می شوند. به همین دلیل صفحه ورود باید بهینه شود. سرعت بالای این صفحه تاثیر زیادی در بهینه سازی سایت دارد. برای این کار می توان تعداد نمایش پست ها را در صفحه فرود کاهش داد. همچنین پست هایی که در معرض دید کاربران قرار می گیرد، باید به صورت قسمتی از محتوا باشد.

بهینه سازی جدول های وردپرس

برای بهینه سازی جدول هایی که در وردپرس استفاده شده می توان از پلاگین های بخصوص استفاده کرد. برای مثال پلاگین WP-Optimize کمک زیادی به بهینه سازی جداول سایت می کند. این پلاگین می تواند اسپم ها و موارد نامربوط جداول دیتابیس را حذف کند.

کوتاه کردن  فایل های CSS و جاوا اسکریپ

کدهای جاوا اسکریپ و CSS تعدادی فضای خالی (فاصله) و کامنت دارند که برای خوانا بودن کدها توسط برنامه نویس ایجاد شده و هیچ تاثیری در نحوه عملکرد آنها ندارد. با حذف این فاصله و کامنت مقدار قابل توجهی از حجم فایل های CSS و جاوا اسکریپ کم می شود و در نتیجه امنیت کدها بیشتر و سرعت سایت نیز افزایش می یابد. همچنین می توان چندین فایل استایل را درون یک فایل قرار داد و در نتیجه زمانی که بازدید کننده وارد سایت می شود، صفحات با سرعت بیشتری لود می شوند. فشرده سازی فایل ها می تواند از طریق Gzipانجام شود.