بک لینک چیست؟

بررسی سئو سایت از چندین فاکتور تشکیل شده است و در واقع یک مجموعه ی وسیع از تکنیک ها پروسه بهینه سازی را بر عهده دارند. بک لینک ها به صورت لینک های پیوندی هستند که ممکن است از سایت خارج یا توسط دیگر رقبا، به صفحات سایت وارد شوند. همچنین بک لینک قسمتی از سئوی سایت به شمار می رود که منظور از آن نوعی تبادل لینک است که به وب سایت اعتبار می بخشد. زمانی که یک سایت از لینک های سایت های دیگر استفاده می کند، به این معناست که آدرس مطالعه دقیق تر محتواها را در اختیار کاربران قرار می دهد. لینک هایی که به سایت وارد می شوند، می توانند صفحات سایت را بالا بکشند.

اهمیت بک لینک در سایت

بک لینک ها در زمان طراحی یکی از دغدغه های مهم صاحبان کسب و کارهای اینترنتی هستند. زمانی که از یک سایت به سایت دیگر لینکی صادر می شود، سایت دریافت کننده لینک به عنوان پله ترقی سایت اول محسوب می شود. موتورهای جستجو اهمیت زیادی برای بک لینک ها قائل هستند و مطابق با میزان محبوبیت لینک ها و تعداد آنها، صفحات سایت را سئو می کند. زمانی که یک سایت بک لینک زیادی داشته باشد، مطمئنا نقش پررنگ تری نیز در ارتقای رتبه آن دارد. اما در این بین رتبه سایتی که به آن لینک داده شده اهمیت پیدا می کند. زمانی که از لینک سایت های معتبر استفاده می شود، سایت ما بهتر می تواند در صفحات نتایج جستجو نمایش داده شود. همچنین اگر به یک سایت لینک های کمتری داده شده باشد، آن سایت تاثیر بیشتری در بهینه سازی سایت دارد.

در زمان انتخاب لینک سایت ها باید دقت شود که از وب سایت های معتبر و در عین حال با کمترین لینک ورودی استفاده شود. نکته بعد اینکه، لینک ها باید بر روی کلمات کلیدی صفحات قرار بگیرند. همچنین باید میان کلمات کلیدی و صفحاتی که از لینک آنها استفاده می شود، قرابت معنایی و مفهومی وجود داشته باشد.

خریداری بک لینک

با توجه به اینکه بک لینک ها به معنای استفاده از لینک صفحات پربازدید یک سایت معتبر است و این سایت تلاش زیادی کرده تا در موتورهای جستجو رتبه بهتری را کسب کند، بنابراین نمی توان به رایگان از سایت آنها استفاده کرد و می توان با تعرفه هایی که مدیریت سایت تعیین کرده، بک لینک ها را خریداری کرد. اما یک نکته مهم اینکه نباید در خرید تعداد بک لینک ها زیاده روی کرد. زیرا موتورهای جستجو، سایتهایی که برای کسب رتبه بهتر، اقدام به خرید لینک می کنند را شناسایی کرده و رتبه آن را کاهش می دهد. برای جلوگیری از این رخداد می توان در سایت های با رتبه بالا، تبلیغات متنی داد و با Nofollow سازی لینک، از کاهش رتبه سایت خود جلوگیری کرد.

ویژگی های بک لینک ها

بک لینک ها با وجود تمامی امتیازات و مزایایی که برای سایت دارند، نمی توان همه آنها را در ردیف بک لینک های خوب قرار داد و امیدوار بود که با وجود آنها بتوان رتبه بالاتری را در موتورهای جستجو کسب کرد. بلکه بک لینک ها به دو دسته خوب و بد تقسیم می شوند. ویژگی بک لینک های بد شامل موارد زیر است:

بک لینک بیش از حد بر روی کلمات کلیدی: اگر چه توصیه ما قرار دادن لینک بر روی کلمات کلیدی مهم است، اما در این کار نباید زیاده روی شود. برای مثال اگر موضوع فعالیت شما طراحی سایت است، برای واژه «طراحی سایت» می توانید در یک صفحه این کار را انجام دهید و حتی اگر در تمامی صفحات سایت خود از کلید واژه «طراحی سایت» استفاده کرده اید، پیشنهاد می کنیم برای آنها از بک لینک ها استفاده نکنید.

استفاده از بک لینک ها در صفحات اصلی: در صفحات اصلی یا صفحه فرود که در معرض دید بازدیدکننده قرار می گیرد، بهتر است کمتر از بک لینک ها استفاده شود. هدف شما از بک لینک، افزایش رتبه سایت خودتان است و نه تبلیغات و معرفی سایر سایتها. بنابراین باید بک لینک ها را برای سایر صفحات کم بازدید استفاده کنید.

ورود بک لینک از سایت های غیرمرتبط با موضوع سایت: ممکن است در زمان آنالیز وب سایت با لینک هایی برخورد کنید که شکسته هستند و یا زمانی بر روی کلید واژه ها لینک هایی را قرار داده اید که اکنون اعتبار قبل را ندارد و به مشکلاتی از قبیل خطای 404 مواجه شده اند. این بک لینک ها نه تنها در افزایش رتبه سایت شما تاثیر ندارد که موجب کاهش رتبه سایت نیز می شود.

استفاده از لینک سایت های کپی بردار: ممکن است از لینک سایت هایی استفاده کنید که در رتبه بالایی قرار دارند اما به دلیل اینکه مطالب و محتواهای آنها کپی برداری شده، پس از مدتی رتبه آنها به شدت کاهش یابد. در این مواقع لینک ها در سئو سایت شما تاثیر ندارد و حتی موجب کاهش رتبه سایت هم می شوند.