برطرف کردن لینک های 404 داخلی

نحوه برطرف کردن لینک های 404 داخلی

یکی از مشکلاتی که بعضا چه کاربر و چه دارنده وب سایت با آن ممکن است مواجه شود، این است که با لینک های 404 داخلی مواجه می شود که با کلیک بر روی صفحه مورد نظر نه تنها به صفحه هدایت نمی شود بلکه با خطای 404 نشان دهنده عدم پیدا کردن صفحه می باشد، مواجه می شود. اینگونه لینک ها به اصطلاح لینک های شکسته هستند که به راحتی قابل برطرف کردن می باشد. در ادامه بیشتر در مورد لینک های 404 داخلی که یکی از 10 خطای رایج در وب سایت ها می باشد و نحوه برطرف کردن آنها خواهید آموخت.

نحوه برطرف کردن لینک های 404

منظور از خطای 404 چیست؟

حتما برای شما هم پیش آمده است که به دنبال مطلبی بوده اید و زمانی که لینک مرتبط با مطلب را پیدا و روی آن کلیک کردید زمانی که به صفحه مورد نظر هدایت می شوید، با عباراتی مانند:

  • 404 Error
  • 404 Not Found
  • The requested URL [URL] was not found on this server
  • HTTP 404
  • 404 File or Directory Not Found
  • HTTP 404 Not Found
  • 404 Page Not Found

مواجه شده باشید. اما منظور از این عبارات چیست؟ اگر به زبان ساده بخواهیم بگوییم این است که صفحه مورد نظر یا وجود ندارد یا پیدا نشده است و این دقیقا به معنی عدم وجود صفحه و یا یک لینک خالی نمی باشد. زمانی که شما به جستجو می پردازید و لینک مورد نظر را انتخاب می کنید، مرورگر شما لینک مورد نظر را پیدا می کند و  این درخواست را به سمت سروری که این لینک در آن قرار دارد انتقال می دهد، اما مشکل از آنجایی شروع می شود که سرور اطلاعاتی در مورد آن لینک نداشته باشد. این یعنی یا صفحه مورد نظر شما وجود ندارد و یا وجود دارد ولی لینکی که استفاده شده و در سرور قرار داده شده به صورت کامل نمی باشد و مشکلاتی دارد که به اصطلاح می گویند لینک شکسته وجود دارد.

دلایل به وجود آمدن خطای 404

در بخش قبلی در مورد اینکه منظور از خطای 404 یا لینک های 404 داخلی چیست صحبت شد و دیدیم زمانی که صفحه مورد نظر پیدا نشود، این قبیل خطاها نمایش داده می شود. اما چرا با این صفحات 404 مواجه می شویم. دلایل بسیاری وجود دارد از قبیل اینکه همانطور که گفته شد سرور نمی تواند لینک صفحه را پیدا کند یا ممکن است دارنده وب سایت بنا به دلایلی لینک مورد نظر را پاک کرده باشد یا سیستم مدیریت محتوای وب سایت را تغییر داده باشد که بعضا بر روی لینک ها تاثیر می گذارد و یا مدیر وب سایت لینک ها را تغییر داده باشد و یا کاربر آدرس را به اشتباه وارد کرده باشد.

دلایل به وجود آمدن Error 404

خطاها و لینک های 404 داخلی چه مشکلی را به وجود می آورد؟

اگر کاربر و کاربران بسیاری به لینکی که به دنبال آن هستند بگردند و روی ان کلیک کنند و با صفحه 404 مواجه شوند و این اتفاق برای چندین بار رخ دهد علاوه بر اینکه کاربران اعتماد خود را به وب سایت مورد نظر از دست می دهند باعث می شود که گوگل نیز به وب سایت امتیاز منفی دهد و دیگر صفحه را ایندکس نمی کند و به مرور امتیاز محتوای آن صفحه و تمامی بک لینک های آن را حذف می نماید که این بر سئوی سایت تاثیر بسیار بدی دارد.

روش های رفع خطای 404 از سمت کاربر

شاید تا به حال به این مورد دقت نکرده باشید که برخی از این قبیل خطاها را کاربر خود می تواند رفع کند. گاهی اوقات تنها کافی است کاربر کلید F5 از صفحه کلید خود را چندین بار بزند و یا با انتخاب کلیدهای ترکیبی ctrl+F5 کش مرورگر خود را خالی کند و به این ترتیب به صفحه مورد نظر دسترسی داشته باشد. هنگام وارد کردن آدرس URL کاربر باید دقت کافی را داشته باشد زیرا کوچکترین کاراکتر یا حتی قرار دادن فاصله موجب هدایت به صفحه 404 می شود.

روش های برطرف کردن ارور 404

راه دیگری که وجود دارد این است که اگر با لینک مورد نظر به صفحه هدایت نشدید، می توانید در قسمت آدرس بار به یک دایرکتور بالاتر بروید و مجددا امتحان کنید و زمانی که صفحه ای برای شما لود شد در آن صفحه به دنبال مطلب مورد نظر خود بگردید و اگر مجددا با خطای 404 مواجه شدید همین روند را تکرار کنید و به یک مسیر بالاتر بروید. پاکسازی حافظه پنهان مرورگر و پاکسازی کوکی ها یکی دیگر از راهکارها می باشد و در صورت وجود خطای 404 در این مواقع بهتر است با مدیریت وب سایت تماس حاصل فرمایید.

روش های رفع خطای 404 از سمت وب سایت

زمانی که دامنه وب سایت تغییر می کند و برای مثال از com. به net. و ... تغییر می کند، هنگام ورود به صفحات با خطای لینک های 404 داخلی مواجه می شویم. در این صورت مدیر وب سایت مجددا باید بررسی نماید که آیا لینک ها به درستی انتقال داده شده اند یا خیر و به تصحیح آن بپردازد. در صورتی هم که انتقالی رخ نداده است اما به ناگاه لینک های وب سایت شما با ارور 404 مواجه می شود، باید بررسی نمایید که آیا افزونه جدید نصب شده است یا خیر و آن افزونه را بررسی نمایید. زیرا گاهی بین افزونه ها تداخل ایجاد می شود. همچنین در صورتی که صفحه ای را پاک کرده باشید بهتر است از ریدایرکت 301 استفاده نمایید تا کاربر به صفحه ای مشابه با همان مطلب برود.

رفع خطای لینک های 404 داخلی در وردپرس

سیستم مدیریت محتوای وردپرس یکی از محبوب ترین CMS ها می باشد. در صورتی که با لینک های 404 داخلی مواجه شده باشید می توانید به راحتی با انجام چند تکنیک این خطای لینک های 404 داخلی را رفع نمایید. برای مثال ممکن است شما لینکی که انتقال دادید به درستی منتقل شده باشد ولی ارور 404 را صفحه مرورگر نمایش می دهد. برای رفع آن کافی است وارد تنظیمات و پیوندهای یکتا و بخش تنظیمات عمومی شده و در قسمت تنظیمات من گزینه دیگری غیر از گزینه ای که انتخاب کردید را انتخاب نموده و آن را ذخیره کنید و بعد از ذخیره مجدد به تنظیمات اولیه خود برگردانید و ذخیره کنید. استفاده از افزونه هایی که لینک های 404 داخلی یا به طور کلی لینک های شکسته را مدام بررسی می کند و به شما یا اطلاع می دهد و یا به صورت خودکار رفع می کند.

رفع ارور 404 در وردپرس