برای سئو صفحه محصولات کدام بهتر است؟ محتوا یا بک لینک

روش مناسب برای داشتن سایتی با سئو خوب چیست؟

جمله ی معروف "محتوا پادشاه می باشد" را تاکنون شنیده اید؟ آیا می توان گفت همیشه بهترین راه حل محتوا است؟ در این مطلب به یکی از مهم ترین و رایج ترین سوالات در رابطه با صفحه محصولات می پردازیم.

فرض کنید که شما یک فروشگاه آنلاین دارید و می خواهید توضیحاتی برای محصولات خود تهیه کنید. شما می توانید از دو گزینه استفاده نمایید:

 • راه حل اول: ساخت یک پلتفرم و یک وب سایت جدید برای معرفی محصولات که به صورت اختصاصی می توانید درباره ی محصولات توضیح دهید با لینک هایی از یوتیوب، نقد و بررسی، ویدئو ها و....
 • راه حل دوم: نوشتن توضیحات متنی در صفحه محصولات می باشد.

در راه حل اول شما یک وب سایت با Domain Authority بالایی دارید که می توانید از طریق آن بک لینک های خوبی به فروشگاه یا محصولات خود دهید. نقد و بررسی محصول هم می تواند یک ورودی خیلی خوب برای سایت شما داشته باشد. در راه حل دوم تمرکز شما روی توضیحات محصولات است البته شما هیچ بک لینکی دریافت نمی کنید.
سوالی که در حال حاضر پیش می آید این است: کدام راه حل برای سئو سایت ما بهتر می باشد؟ استفاده از محتوا یا بک لینک؟

روش های مناسب برای داشتن سئو خوب

روش های مناسب یک سئو خوب برای سایت کدامند؟

کدام بهتر است؟ محتوا یا بک لینک؟

بهتر است قبل از اینکه از نظر تخصصی و سئو این موضوع را بررسی کنیم، کاربر را در نظر بگیریم و این موضوع را از دید کاربر آنالیز نماییم. همان طور که می دانیم بک لینک ها به صفحه محصولات لینک داده نمی شود مگر آن که یک محصول به قدری خاص باشد و نظر کاربران را به گونه ای جذب کند که درباره ی آن در صفحات مطلب بنویسند و به محصول اصلی لینک دهند. در غیر این صورت بعید است که به توان به طور طبیعی برای محصولات بک لینک زیادی دریافت نمود.

قبل از اینکه، بهتر بودن محتوا را برای سئو یک سایت را بررسی کنیم، درباره ی اشتباهات رایج در انتخاب کلمات کلیدی و توضیحات محصولات، نکاتی را برای شما بازگو خواهیم کرد.

تعداد کلمات تاثیری روی رنکینگ شما دارد؟

باید بگوییم خیر، تعداد کلمات تاثیری روی رنکینگ سایت شما ندارد. ممکن است برای صفحات اصلی نیاز باشد که محتوای طولانی بنویسید زیرا باید تمام نکات را در نظر بگیرید و یک مرجع کامل ارائه دهید. همچنین شما وقتی یک محتوای آموزشی می سازید، باید تمام مراحل را دقیق و با جزئیات تعریف کنید. کاربر به دلیل اینکه بتواند آن آموزش را به خوبی یاد بگیرد و پروژه ای را به انجام برساند، تا پایان محتوا شما را همراهی کرده و مدت زمان بیشتری در سایت شما می ماند.

در چنین شرایطی می توان نتیجه گرفت که یک متن طولانی نرخ تبدیل بیشتری برای شما داشته اما برای صفحه محصولات این موضوع صدق نمی کند و نباید اجازه دهید کاربر مدت زیادی در صفحه محصول بماند.

این یک امتیاز منفی برای محصولات و فروشگاه شما محسوب می شود زیرا کاربر نتوانسته به راحتی محصولی را که می خواهد پیدا کند و سفارش خود را ثبت نماید. شما باید بتوانید پاسخ کاربرتان را در یک متن 50 کلمه ای ولی به بهترین شکل ممکن بدهید. همان متن کوتاه ارزشی بیشتر از یک متن 800 کلمه ای برای شما به دنبال داد. شما باید اطمینان حاصل کنید که در همان متن کوتاه، محتوای با کیفیتی را ارائه می هید و در صورت نیاز هم از جدول، لیست، ویدیو، تصویر و... نیز استفاده نموده اید.

علاوه بر آن باید اطمینان حاصل کنید که ساختار سایت را هم به درستی تعیین کرده اید. همچنین باید لینک سازی داخلی مناسبی هم ایجاد کرده باشید. طبق بررسی و صحبت ها می توان نتیجه گرفت که کیفیت محتوا تاثیر بیشتری و بهتری نسبت به تعداد کلمات شما در صفحه محصولات دارد.

نکات مهم در سئو صفحه محصولات

وقتی یک کاربر به صفحه فروشگاه شما مراجعه می کند، شما شانس بسیاری دارید که آن را تبدیل به خریدار نمایید. تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه و به چه صورت می توانید بهترین تجربه را به کاربر خود ارائه دهید؟ محتوایی که شما تولید می کنید باید متناسب با نیاز کاربر نهایی تولید شود. مثلا اگر محصول شما گچ طراحی است، شما باید اطمینان حاصل کنید که پاسخ سوال هایی که کاربر به دنبال جواب آن است را، به طور دقیق ارائه داده اید مثلا:

 • از این گچ در کجا می توان استفاده کرد؟
 • قابل استفاده در کاغذ است یا بوم نقاشی؟
 • باعث لکه روی لباس می شود؟ در صورت ایجاد لکه، با شست و شو از بین خواهد رفت؟
 • کودکان می توانند از این گچ استفاده کنند؟
 • برای استفاده باید از دستکش استفاده کنیم؟
 • استفاده مستقیم از آن برای ما ضرر دارد؟
 • چگونه می توان رنگ آن را در بوم نقاشی تثبیت نمود؟

شما باید پاسخ دقیق سوالات بالا را بررسی کنید و جواب آن را در متن خود بدهید. شما به این صورت می توانید نیاز کاربرتان را بررسی کنید. پاسخ همین سوالات می تواند در ایجاد یک متن با کیفیت به شما کمک کند.

نکات مهم سئو در صفحه محصولاتنکات مهم سئو در صفحه محصولات چیست

برای ایجاد یک محتوای خوب و با کیفیت در کنار یک سئو خوب باید به چه نکاتی توجه کرد؟

شما برای داشتن یک محتوای خوب و با کیفیت در کنار داشتن یک سئو خوب برای محصولات خود باید نکات و مراحلی را رعایت کنید که باهم این مراحل و نکات را بررسی می کنیم.

مرحله ی اول: نوشتن توضیحات برای محصول

شما با توجه به محصول، نیاز کاربر، پاسخ سوالات کاربر و... باید محتوای خوب و باکیفیتی را تولید نمایید. مثلا برای مثال محصول طراحی گچ متن زیر را در نظر بگیرید:

" به دنبال گچ طراحی مناسب کودکان هستید؟ می خواهید از گچ طراحی روی تخته سیاه، آجر های حیاط یا کاغذ طراحی انجام دهید؟ این محصول مناسب نیاز شما می باشد. شما با این گچ طراحی می توانید برای مدت طولانی فرزند خود را سرگرم کنید بدون اینکه نگران لکه هایی که می تواند روی لباس و در منزل شما ایجاد کند، زیرا به راحتی با یک دستمال پاک می شود. این گچ از رنگ های متنوع و جذابی تشکیل شده است که حتی می توانید در بوم نقاشی هم از آن استفاده کنید. اگر سوالی در رابطه با این محصول دارید می توانید از بخش نقد و بررسی این محصول دیدن کنید. "

مرحله ی دوم: پاسخ به سوالات کاربر

همیشه سوالات رایجی درباره ی محصولات در ذهن کاربر وجود دارد که پیدا کردن آن اصلا کار سختی نیست ولی می تواند ترافیک ارگانیک و فروش بالا را برای شما به دنبال داشته باشد. شما برای یافتن این سوالات می توانید از دو ابزار؛ AnswerThePublic و سرچ در موتور های جستجو، کمک بگیرید.

شما می توانید متن و عبارتی که مدنظر دارید را مثل اسم محصول "گچ طراحی" در نوار جستجو سایت answerthepublic.com تایپ نمایید یا در بخش incognito مروگر آن را جستجو کنید. این سایت مجموعه از سوالات مرتبط را باتوجه به عبارتی که جستجو کرده اید را به شما نمایش می دهد که می توانید دید خوبی از سوالات مرتبط بدست آورید.

برای اینکه به تجربه کاربری بهتری دست پیدا کنید، بهتر می باشد که در سایت خود یک بخش عمومی را به سوالات متداول اختصاص دهید. البته بخش پرسش و پاسخ هر محصول یک بحث متفاوت است که می تواند تاثیر عالی روی سئو صفحه محصولات شما داشته باشد. شما می توانید دسته ای سوالات عمومی را که به محصول خاص مربوط نمی شود را در صفحه سوالات متداول قرار دهید.

تولید محتوا یا بک لینک؟ کدامیک بهتر است؟تولید محتوا یا بک لینک؟ کدامیک بهتر است؟

مرحله سوم: بازبینی و انتشار

آخرین مرحله و شاید مهم ترین مرحله ای که باید به آن توجه کنید، بازبینی و نگاه دوباره به محتوایی که تولید کرده اید می باشد و نکاتی که فکر می کنید تاثیر بهتری روی مخاطب خواهند داشت را باید آن ها را اضافه نمایید.

 • مثلا برای دسته بندی و ویژگی محصولات می توانید یک جدول با HTML طراحی کنید.
 • اگر محصول شما دارای رنگ بندی می باشد می توانید از باکس رنگ بندی و یک لیستی که ترتیبی ندارد استفاده کنید.
 • اگر محصول برای استفاده، نیاز به توضیح دارد، می توانید از یک لیست ترتیبی استفاده کنید.
شما برای اینکه درباره ی یک محصول محتوایی تولید کنید، نیاز نیست حتما از پارگراف استفاده کنید بلکه می توانید از تمام امکاناتی که در سایت در اختیار دارید استفاده نمایید. شما با این روند، برای مخاطب خود ارزش قائل می شوید و در نتیجه می توانید نرخ تعامل خود را بالا ببرید.