انواع بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing ) در اصطلاح به استفاده از ابزارهای دیجیتال و مدیاهای جدید در دنیای تجارت محسوب می شود که این گونه از بازاریابی تا حد زیادی به استفاده از شبکه اینترنت منوط میباشد . به نوعی می توان دیجیتال مارکتینگ را به مجموعه ای از اقدامات تلقی کرد که به منظور تبلیغ محصولات، برندها، خدمات و آنالیز رفتار مشتری در فضای اینترنت انجام می شود دانست .

بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ اگر در مقام مقایسه قرار بگیرند می توان گفت در بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ مشتریان از اهمیت بیشتری برخوردار هستند به این دلیل است که شرکت ها با بهره گیری از ابزارهای مختلف همانند وب سایت، موبایل، ایمیل، شبکه های اجتماعی در تلاش هستند تا رفتار مشتریان را بررسی و آنالیز کنند . این به این منظور است تا بتوانند زمان مناسب تری را بر روی طیف گسترده تبلیغات داشته باشند و در آخر بتوانند نتیجه بهتری با بالاترین بازده را داشته باشند .

استفاده درست از امکاناتی که در دنیای دیجیتال قرار دارد می تواند راه درستی باشد برای توسعه تجارت در اینترنت. به منظور دیگر، دیجیتال مارکتینگ مناسب برای بهره وری از ابزارهای دیجیتالی برای ایجاد معماری و ساخت حرفه ای در بستر اینترنت و گسترش آنها برای هدف گذاری و تعیین برنامه مناسب در این زمینه است .

از انواع بازاریابی دیجیتال می توان به چند مورد اشاره کرد :

بازاریابی موتورهای جستجو

بازاریابی با استفاده از تبلیغات کلیکی گوگل

بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی محتوا

بازاریابی اینفلوئنسر

بازاریابی از طریق ایمیل

بازاریابی ویروسی

بازاریابی تلفن همراه

 

 

 

بازاریابی در موتورهای جستجو

در این نوع بازاریابی، بازاریابی از طریق موتورهای جستجو یا Browser ها برای سئو انجام می شود که به ازای جستجوی  کاربر با استفاده از کلمات کلیدی در Browser ها به نتایج مورد نظر می رسد در این میان هر وب سایتی که مطالب مفیدتری در زمینه مورد جستجوی کاربر داشته باشد به صفحات پایین تر و لینک های برتر میرسد .

بازاریابی در موتورهای جستجو

 

بازاریابی از طریق تبلیغات کلیکی گوگل : در این نوع بازاریابی همانند بازاریابی در موتورهای جستجو است با این تفاوت که در تبلیغات کلیکی باید مبلغی به حساب موتورهای جستجو پرداخت شود تا سایت شما در بخش تبلیغات نشان داده شود . و با هر کلیکی که کاربر بر روی تبلیغات شما انجام می دهد هزینه ای از حساب شما کسر خواهد شد . به این نوع تبلیغات کلیکی Pay Per Click نیز می گویند .

تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز

بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی : بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی یکی از بهترین نمونه های بازاریابی دیجیتال است چرا که سطح دسترسی افراد به شبکه های اجتماعی توسط موبایل بسیار فراگیر شده است .

تبلیغات از طریق شبکه های اجتماعی

بازاریابی محتوا : بازاریابی محتوا روشی برای فروش خدمات و محصولات است و می توان ادعا کرد که هر کسی محصولی برای فروختن دارد . پس بازاریابی محتوا می تواند ابزاری مفید در بازاریابی دیجیتال باشد .

بازاریابی محتوا

     بازاریابی اینفلوئنسر: بازاریابی اینفلوئنسر که به بازاریابی ویروسی نیز معروف است با توسعه social media ها یا همان شبکه های اجتماعی، به منظور آگاهی مردم از محصولی خاص و ایجاد ضرورت در مردم با استفاده از تبلیغات به شیوه دهان به دهان یا همان اینفلوئنسر اهمیت ویژه ای پیدا کرده است .

بازاریابی اینفلوئنسر

بازاریابی از طریق ایمیل : بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ از بهترین شیوه های مدرن بازاریابی دیجیتال است . که معمولا از طریق طراحی سایت، صفحه فرود سایت و با ارسال مرتب ایمیل ها به مشتریان می توان با استفاده از آن تعداد مشتریان بیشتری را راضی نگه دارید . از مهمترین اهداف این نوع بازاریابی میتوان به شناساندن برند خود به مشتریان و اطلاع رسانی محصولات جدید و خدمات خود به آنها باخبر شوند .

بازاریابی از طریق ایمیل

بازاریابی ویروسی : استفاده از بازاریابی ویروسی و همچنین ایجاد و استفاده از رسانه های اجتماعی به گونه ای است که باعث می شود افراد در جامعه در مورد آن بحث  کنند و رسانه های اجتماعی شما را به اشتراک می گذارند . این روش از روش های بازاریابی دیجیتال محسوب می شود .

بازاریابی ویروسی

بازاریابی تلفن همراه : هر کدام از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ می تواند بر روی تلفن همراه نیز انجام شود . برخی از انواع بازاریابی دیجیتال با استفاده از تلفن همراه ، انواع بازاریابی دیجیتال را در بر میگیرد . می تواند شامل تبلیغات اس ام اس باشد که خود می تواند به تلاش های بازاریابی محلی کمک کند . همچنین شما می توانید مشتریان خود را به استفاده از اس ام اس برای دریافت پیشنهادات، تخفیفات و یا به روز رسانی برند خود می باشد .

بازاریابی از طریق موبایل