اصول بهینه‌سازی سایت

 

همان‌طور که واقف هستید در چند سال اخیر، فضای مجازی بر درآمدزایی شرکت‌ها و مؤسسات بسیار تأثیرگذار بوده است؛ از همین رو وب سایت‌هایی که در صفحات نخست گوگل قرار دارند از درآمد و کسب‌وکار موفق‌تری برخوردار هستند. در این مقاله سعی نموده‌ایم اطلاعات مفیدی در رابطه با بهینه‌سازی اصولی سایت در اختیارتان قرار دهیم؛ اما پیش از آن می‌بایست توضیحات مختصری در رابطه با سئو خدمت خوانندگان گرامی داده شود. به‌منظور کسب اطلاعات بیشتر در این مقاله با ما همراه باشید.

همان‌طور که می‌دانید گوگل با استفاده از الگوریتم‌های بسیار پیچیده به‌تمامی جستجوهای کاربران پاسخی مطلوب خواهد داد. روند کار نیز بدین‌صورت است که ربات‌های گوگل، اطلاعات مفید را از دیتا بیس سایت‌ها استخراج نموده و آن را در دسترس کاربران قرار می‌دهند. سایت‌هایی که از رتبه و رنکینگ بالاتری برخوردار هستند در صفحات نخست گوگل قرار می‌گیرند. بر طبق آما ر کسب‌شده، بیش از 75 درصد از کاربران گوگل، به‌منظور اخذ مطالب موردنیاز خود به بیش از 3 صفحه نخست جستجو مراجعه نمی‌کنند. لذا بهینه‌سازی اصولی سایت می‌تواند عنوان سایت شمارا در صفحات نخست گوگل قرار دهد. با بهینه‌سازی سایت، موتورهای جستجوگر گوگل، کاربران زیادی را به سمت سایت شما سوق خواهند داد.

بهینه‌سازی سایت یا همان seo که مخفف عبارت Search Engine Optimization می‌باشد، به معنای طراحی سایتی ارزشمند برای موتورهای جستجوگر گوگل است. سئو، فنی بسیار تخصصی و زمان‌بر است؛ متخصصان سئو به‌خوبی بر این امر واقف هستند. در صورت بهینه‌سازی سایت، لینک صفحات سایت شما در صدر جستجوهای موتورهای جستجوگر گوگل قرار خواهد گرفت. محتوای ارزشمند، تأثیر به سزایی در ارتقا ارزش سایت ایفا می‌کند. لذا در تأمین محتوای سایت باید به مواردی توجه نمود که در ادامه مقاله آن را بیان خواهیم کرد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

1 آدرس URL خود را با دقت انتخاب کنید!

شاید برایتان جالب باشد که بدانید موتورهای جستجوگر گوگل، به 3 الی 5 کلمه نخست آدرس URL سایت اهمیت ویژه‌ای می‌دهند. از همین رو انتخاب عنوانی متناسب، کوتاه و درعین‌حال گویا برای سایت به ارتقاء رتبه آن کمک به سزایی خواهد کرد.

2 مطلب را با واژه کلیدی آغاز کنید!

عنوان مطلب، در بهینه‌سازی سایت، بسیار تأثیرگذار خواهد بود. درصورتی‌که عنوان مطلب به‌درستی در ابتدای عنوان آورده شود، محتوای تولیدی از دید موتورهای جستجوگر از ارزش بالایی برخوردار خواهد بود.

3 فقط در صورت نیاز از مولتی‌مدیا کمک بگیرید!

همیشه به این نکته توجه داشته باشید که عکس، تصویر، فیلم و نمودار موجب سنگینی سایت شما خواهد شد. بدین ترتیب سرعت بارگذاری صفحات شما تحت‌الشعاع قرار خواهند گرفت. لازم است بدانید که سرعت، از اصلی‌ترین لازمه‌های تولید یک وب‌سایت ارزشمند است.

 4 واژه‌های کلیدی را به صفحات سایت خود لینک کنید!

با لینک کردن واژه‌های کلیدی به یکدیگر، صفحات وب‌سایت شما به هم مرتبط خواهند شد. از طرفی، گوگل وب‌سایت شمارا بهتر خواهد شناخت و بدین ترتیب نام وب‌سایت شما در بالاترین جستجوها قرار خواهد گرفت.

5 واژه کلیدی را مابین 100 کلمه نخست مقاله جای دهید!

از دیگر راهکارهای بهینه‌سازی سایت، می‌توان به استفاده از واژه کلیدی در میان 100 الی 150 کلمه نخست مقاله اشاره کرد.

6 استفاده از تگ H1 در محتوای سایت!

تگ H1 در طراحی سایت، با نام تگ عنوان شناخته می‌شود. تگ h2 و h3 نیز در بهینه‌سازی سایت کاربرد خواهند داشت. با استفاده از این تگ‌ها، یک‌قدم دیگر در بهینه‌سازی سایت خود برداشته‌اید.

7 از شبکه‌های اجتماعی کمک بگیرید!

 به‌منظور بالا بردن سطح بازدید از سایت، از شبکه‌های اجتماعی کمک بگیرید یا لینکی را با عنوان اشتراک‌گذاری مطلب درآن جای دهید، با این کار اعتبار سایت خود را به میزان چشم‌گیری بالا خواهید برد.

8 محتوای جامع و اختصاصی تولید کنید!

محتوای کپی‌برداری شده نه‌ تنها منجر به بهینه‌سازی سایت شما نخواهند شد بلکه ارزش سایت را نیز پایین خواهند آورد، از همین رو در تولید محتوای مفید و اختصاصی کوشا باشید و بدانید که محتوای جذاب و پویا، موجب جذب کاربران خواهد شد.

9 سایت خود را در بازه‌های زمانی مشخص به‌روزرسانی کنید!

سعی کنید در بازه‌های زمانی مشخص، مقالات و محتوای اختصاصی در سایت بارگذاری نمایید. با این کار رتبه‌بندی و ارزش سایت شما به میزان چشمگیری ارتقا خواهد یافت.

10 - از روش‌های تبلیغاتی استفاده کنید!

با استفاده از استراتژی‌های مختلف در تبلیغات، بازدید سایت خود را افزایش دهید. پیامک‌های تبلیغاتی، ایمیل‌های تبلیغاتی، تبلیغات بیلبوردی و تلویزیونی ازجمله راهکارهای مفید برای تبلیغ وب‌سایت شما خواهد بود.