اصطلاحات سئو بخش اول

در این مقاله قصد داریم به اصطلاحات روز دنیا در زمینه سئو بپردازیم که تمام سئو کاران در سطح جهان از آن استفاده می کنند پس اگر شما به تازگی پا به عرصه پر قدرت سئو گذاشته اید و در اول راه هستید یاسئو کار ماهری نیستید حتما این مقاله را مطالعه نموده و به دانش خود اضافه نمایید :

 اصطلاحات سئو

SEO

Search Engine Optimization

بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

HEO

Human Experience Optimization

بهینه سازی و آسان سازی رابط کاربری و طراحی ظاهری ، برای کاربر

SEM

Search Engine Marketing

بازاریابی از طریق موتور های جستجو ، استفاده از موتورهای جستجو برای کسب بازار و مشتری . SEO و تبلیغات کلیکی گوگل نمونه ای از آنهاست.

SMO

Social Media Optimization

بهینه سازی سایت به واسطه شبکه ها و رسانه های اجتماعی

SMM

Social Media Marketing

بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی

PPC

Pay Per Click

پرداخت به ازای کلیک. نوعی تبلیغات است که به ازای کلیکی که روی تبلیغ می شود هزینه دریافت می شود برخلاف سایر تبلیغاتی که هزینه آنها مبتنی بر زمان است .

SERP

Search Engine Result Page

صفحه ای از موتور جستجو که نتایج جستجو شده در آن لیست می شود.

UI

User Interface

به معنای ظاهر و شکل دیداری وب سایت یا Application است .

UX

User Experience

به معنی راحت سازی و ایجاد رضایت کاربر در کار کردن با سایت با توجه به تجربه کاربر . UX با عکس العمل و رفتار کاربر سر و کار دارد. اما UI صرفا ظاهر وبسایت یا Application  است و عکس العمل و تجربه کاربر در آن دخیل نیست .

KEYWORD

به معنی کلمه کلیدی می باشد . به کلمه کلیدی مد نظر که لزوما یک کلمه نیست حتی یک عبارت هم معمولا می تواند یک کلمه کلیدی نامیده شود گفته می شود به عنوان مثال شخصی قصد دارد سایتش با کلمه کلیدی X بالا باشد .

On Page Seo

بهینه سازی ساختاری و داخلی یک وب سایت برای موتور های جستجو . به هر کاری که برای بهینه سازی موتور های جستجو که در داخل سایت انجام می شود را On Page Seo می گویند .

Off Page Seo

بهینه سازی خارجی و Reputation یک وبسایت  برای موتور جستجو. هر کار بهینه سازی که خارج از سایت انجام می شود مانند شبکه های اجتماعی و Link Building را Off Page Seo  می نامند .

Responsive design

طراحی واکنش گرابه سایتی که طراحی آن به شکلی  است که با تغییر سایز  پنجره مرورگر و نمایش در ابعاد و صفحه نمایش های مختلف و دستگاه های مختلف مثل تبلت و موبایل تغییر می کند و از نظر ظاهری با همه دستگاه ها سازگار است که در این حالت به آن Full Responsive گفته می شود.تعریف واکنش گرا بودن وب سایت ، اغلب در میان طراحان UI UX دارای اختلاف نظر های ریز و درشت زیادی می باشد.

Backlink

هر لینکی که به ازای هر صفحه مبدا که به وب سایت داده شده است ، یک بک لینک محسوب می شود.

Referring Domain

به هر لینکی که به ازای هر دامنه به وب سایت داده شده است یک ref domain  محسوب می شود.

OBL

Out Bound Link

تعداد و میزان لینک های خروجی یک صفحه یا یک سایت به دامنه های دیگر را گویند .

Internal Links

به لینک های داخلی یک وبسایت که به صفحات داخلی همان وبسایت داده می شود  را Internal Links می گویند .

Out Bound Links

به لینک خروجی یک صفحه یا یک وبسایت را گویند

Anchor Text

به عنوان هر لینک گفته می شود.  همان کلمه یا عبارت لینک که توسط کاربر قابل مشاهده و کلیک است .

Meta Keyword

متا تگی که در آن کلمات کلیدی با کاما از هم جدا می شوند و مدتهاست که بی اهمیت است .

نسبتکدبهمتن

نسبت کد html  یک صفحه به متن و محتوا.  بعنوان مثال زمانی که در صفحه ا ی۱۰۰  کاراکتر کد html دارد وهمچنین ۳۰۰ کاراکتر متن و محتوا دارد، نسبت کد به متن آن یک به سه است.

نسبتکلماتکلیدیبهمتن

به نسبت میزان تکرار کلمات کلیدی در متن به کل متن نامیده میشود.

Keyword Stuffing

زمانی که یک کلمه کلیدی به صورت تکرار در یک متن به صورت مصنوعی قرار داشته باشد را نامیده می شود .

Over Optimization

زمانی که برای یک سایت بیش از حد عمل بهینه سازی انجام شود به عبارتی هر گونه کاری که منجر به مصنوعی شدن سئو و بهینه سازی و دستکاری زیاد شود .

Crowler - Robot - spider

خزنده ها و ربات ها. در دنیای وب کاربردهای مختلفی برای خزنده و ربات وجود  دارند.در زمینه سئو، کار خزنده ها و ربات ها  خزیدن در صفحات وب سایت هاست تا اطلاعات را  جمع آوری کنند و به موتور جستجو تحویل دهند.

Follow Links

این لینک ها، لینک های معمولی هستند کار این لینک ها انتقال اعتبار است . به ایسن صورت است که اگر سایت الف به سایت ب لینک دهد اعتبار سایت الف به سایت ب منتقل می شود. انتقال اعتبار به این سادگی ها هم نیست که در مباحث پیشرفته تر  مفصل به آن پرداخت شده است.

No Follow Links

لینک هایی هستند که داخل آنها با rel=”nofollow” نشانه گذاری شده است. این به معنی این است که سایت یا صفحه مقصد، مورد تایید کامل نیست (این به معنی عدم تایید و یا  امتیاز منفی نمی باشد).