آیا سئو پیچیده است یا ما آن را پیچیده می کنیم؟

سئو پیچیده است یا آسان؟

در ابتدا و در سال های ابتدایی که تلاش ها برای گرفتن جایگاه در دنیای سئو بسیار ساده و راحت انجام می شد.

شما سایت تان را ابتدا بررسی می کردید، یک هسته محتوایی برای سایت تان آماده می کردید و کلمات کلیدی را در محتوا اضافه می کردید و سپس مطمئن می شدید که محتوای تولید شده تکراری نیست.این مراحل تمام چیزی بود که در گذشته برای گرفتن جایگاهی مناسب نیاز داشتید.

اما امروزه در دنیای سئو تغیرات زیادی رخ داده و برای موفق بودن در گرفتن جایگاه در سرچ گوگل نیاز دارید به نکات بیشتری دقت کنید و با مسایل پیچیده تری روبرو خواهید شد.

اما سوالی که حالا به وجود می آید آیا سئو واقعا آنقدر پیچیده شده است که ما فکر می کنیم یا اینکه سئو آسان تر از تصورات ماست؟

جواب این سوال را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

چه چیزی دقیقا سئو و بهینه سازی وب سایت را برای شما سخت کرده است؟

خود SEO یک نظم پیچیده است. ترکیبی از تعداد زیادی از ابزارها، بهترین شیوه هایی است که به صورت مداوم تکامل می یابد و دائما با به روز رسانی های Google سازگار است

دلیل اصلی پیچیدگی که در حال حاضر تجربه می کنیم، تغییرات زیادی در الگوریتم های گوگل مانند:

ارتقاء گسترده هسته  الگوریتم ها

هشدارهای امنیتی Chrome

به روز رسانی مداوم تلفن همراه

تغییرات دوره ای تصویری و امکانات و غیره

هر کدام از تغییرات تغییرات باعث ایجاد تغییراتی در جایگاه شما می گردد که این امر فعالیت سئو و بهینه سازی وبسایت را تا حدی مشکل می سازد.

 شما باید قوانین و تغییرات به روز شده و ایجاد شده را یاد بگیرند و برنامه های فعلی و آزمایش خود را تجدید نظر کنید و آن ها را در سایت خود لحاظ کنید ، که گاهی اوقات هفته ها یا حتی ماه ها طول می کشد تا تاثیر واقعی الگوریتم های به روز رسانی شده در موقعیت وب سایت شما لحاظ شود.

در ادامه برخی از اشتباهاتی را که در دنیای سئو رایج است را ذکر کردیم:

• فهم اشتباه الگوریتم های جدید گوگل

یک مسئله رایج، اشتباه در فهم اینکه در مورد این که چگونه یک الگوریتم جدید کار می کند که این موضوع باعث ایجاد مشکل می گردد.

تفسیر و تعریف اشتباه از یک الگوریتم جدید باعث می شود زمان و وقت زیادی که برای ایجاد تغییرات می گذارید کاملا بی نتیجه یا حتی برای سایت تان باشد .

برای مثال Google mobile page speed را در نظر بگیرید.

زمانی که این الگوریتم اعلام شد تمام مدیران وب سایت ها شروع به کاهش سایز عکس های سایتشان کردند تا سرعت سایت افزایش یابد.

آیا واقعا این کار ضروری بود؟

این کاملا واضح است که اگر سرعت وب سایتتان پایین باشد نتیجه پایین تری در صفحه نتایج گوگل خواهید گرفت اما باید به این نکته دقت داشته باشید که افزایش چند میلی ثانیه ای سرعت وب سایتی که جایگاه خوبی در صفحه نتایج ندارد نقش چندانی در بهبود جایگاهش نخواهد داشت.

در ابتدا برای حل این موضوع شما باید ده ها مشکلی که قبل از رسیدن به بهبود سرعت وب سایت باید در نظر می گرفتید را بررسی کنید تا سپس به این آیتم رسیدگی کنید.

• ابزار های بسیار زیاد و رو به گسترش بررسی سئو

هیچ محدودیتی را نمی توانید در مقابل تعداد ابزار هایی که برای سئو تولید می شوند تصور کنید.

زمانی که شما بر روی چندین پروژه فعالیت کنید مجبور خواهید بود استراتژی ها و تکنیک های مختلفی را برای موفقیت در سئو وب سایت تان بهره بگیرید و در این امر شما مقدار هم تجربه در سئو داشته باشید باز هم نیاز به ابزار ها و یادگیری دانش جدید خواهید داشت تا بتوانید موفق شوید.

سئو وب سایت

چگونه سئو را بیش از حد پیچیده نکنیم؟

هیچ کس نمی تواند این موضوع را انکار کند که سئو به طور مداوم در حال تغییر و تکامل است و این موضوع در دنیای امروز در تمامی موضاعات و کسب و کار ها وجود دارد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که پیچیده ساختن موضوعات و واکنش بیش از حد به تغییرات باعث حل مشکلات نخواهد شد بلکه این امر تطبیق پذیری با مسایل را بسیار دشوار می کند.

ما در ادامه چند استراتژی پایه اما اثر گذار را برای شما معرفی کرده ایم تا در دنیای سئو حضور داشته باشید و خودتان را بتوانید به آرامی و بدون اینکه درگیر مسایل پیچیده شوید به روز نگه دارید و پیشرفت را در کار خودتان مشاهده کنید :

1- عادت مطالعه روزانه اخبار مربوط به سئو

بهترین راه برای یادگیری چیزی این است که خودتان را در مسیر آن قرار دهید.

اگر شما تازه به دنیای سئو وارد شده باشید شاید برای شما سخت باشد تا بتوانید منابع مناسب خودتان را پیدا کنید اما بعد از مدتی مانند هر متخصص سئویی شما نیز به یک لیست مناسب از منابع و سایت های مورد نیازتان برای افزایش دانش تان در زمینه بهینه سازی وب سایت خواهید رسید.

با ادامه دادن عادت خواندن اطلاعات و مقالات در سایت های مختلف در زمینه سئو مهارت های شما در این زمینه به طور چشمگیری پیشرفت خواهد کرد.

انجام کارهای زیر را به شما توصیه می کنیم:

با مطالعه مقالات مختلف و مشاهده وبینار ها و یادگیری تکنیک های جدید به آموزش خودتان بپردازید

چک لیست کاری خودتان را از منابع مناسب و درست آپدیت کنید

مطالعات موردی واقعی را بررسی کنید و از اشتباهاتی که دیگران انجام داده اند درس بگیرید

با مطالعه مداوم اخبار حوزه سئو سریع تر از تغییرات ایجاد شده در الگوریتم ها مطلع شوید

اطلاعت و مقالات جدید مطالعه کنید تا در این زمینه متخصص شوید

2- دنبال کردن روند تغییرات و پیشرفت وب سایت

بررسی جایگاه کلمات، موفقیت بک لینک ها، ترافیک ارگانیک وب سایت و دیگر شاخص های عملکرد به صورت ماهانه را حتما در برنامه کوتاه مدت خود قرار دهید تا در جریان افت و خیز های احتمالی قرار بگیرید و با ایجاد تغییرات کوچک و تاثیر گذار بتوانید از مشکلات جلوگیری و در کار خود پیشرفت ایجاد کنید.

3- رقبایتان را بررسی و دنبال کنید

رقبایتان را بررسی کنید و بلاگ های آن ها و بک لینک های آن ها زیر نظر داشته باشید و به این دقت کنید که به چه نکاتی توجه دارند که در وب سایت شما رعایت نشده است.

کامنت ها را بررسی کنید تا آمار از مخاطبان و بازدید کنندگان اطلاعات بدست آورید.

نقطا ضعف رقبایتان را بررسی کنید و از این نقاط ضعف استفاده کنید تا دقیقا همان چیزی را فراهم آورید که مخاطبان تان نیاز دارند.

سخن آخر

باید به این نکته توجه داشته باشید که سئو on-page و off-page بسیار تغییر کرده اند و در حال حاضر نیز با سرعت زیادی تغییر می کنند و به سمت پیچیده تر شدن حرکت می کنند.متخصصان سئو باید برای این تغییرات آماده باشند و از آن ها بهره بگیرند و از پیچیده سازی و وسواس بیش از حد جلوگیری کنند.

جمع آوری و برگردان: امید دوستدار

منبع : Searchenginejournal